Donald Trump elnököt már több mint egy hónapja beiktatták, és ahogy azt az Eurázsia magazin korábbi számaiban is megjósoltuk, felborította az eddigi nemzetközi kapcsolatrendszert és a korábbi nyugati ideológiai politizálás is semmissé vált.
A nyugati médiában nagy megdöbbenést keltett Trump alelnöke, J. D. Vance beszéde a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián. De valójában a megdöbbenést nem feltétlenül az elmondottak tartalma okozta – hiszen hasonló gondolatokat lassan több mint 10 éve hallhatunk az ázsiai országok vezetőitől. Sőt Magyarország miniszterelnöke különböző platformokon, több alkalommal is elmondott hasonló beszédeket. A megdöbbenés tárgya az, hogy ezt az Amerikai Egyesült Államok második embere mondta el a nyugati vezetők előtt. Az az Amerikai Egyesült Államok, ahonnan a woke és egyéb ideológiai politizálás átszivárgott Európába. Trump felborította az amerikai belpolitikát és egyben a nemzetközi politikát, amit az EU és a tagállamok vezetői még mindig nem tudnak lereagálni.Ahogy a világgazdaságban és a versenyképességben is egyre jobban lemaradnak, úgy most is két lépéssel le vannak maradva, és még mindig a korábbi amerikai ideológia mentén politizálnak.
Tehát míg az EU ébredezik, addig a Trump-adminisztráció már le is folytatta az amerikai-orosz elnöki tárgyalások előkészítését Szaúd-Arábiában, és Trump amerikai elnök már tett is pár erős megjegyzést az ügyek rendezése kapcsán: Zelenszkijt lediktátorozta, és Ukrajnát hibáztatta a háború miatt. 180 fokot fordult a világ.
De nem csak az EU-ban, Közép-Amerikában is nagy változások történtek. Miután Trump elnök bejelentkezett a Panama-csatornáért, mondván azt a kínaiak irányítják, Panama két hétre rá már ki is lépett a kínai Övezet és Út kezdeményezésből.
Ugyanakkor a Távol-Keleten is nagy változások vannak, az amerikai katonák egy része kivonult Japánból, és Tajvantól „visszavette” az USA a chipgyártást.
Egy új felosztásnak vagyunk a szemtanúi? Amerika az amerikaiaké – ezt ismerjük régóta, de Kelet-Ázsia a kínaiaké, a posztszovjet térség pedig az oroszoké lesz? Ha ilyen sebességgel folytatja munkáját az új amerikai elnök, akkor hamarosan kiderül, hogy mi a nagy egyezség a nagyhatalmak között.
Az viszont biztosan elmondható, hogy a megszokott nemzetközi politika egy hónap alatt 180 fokos fordulatot vett, és az új világrend – amelyben Trump komoly kezdeményező szerepet vállalt magára, hogy jobban pozicionálja az USA-t – egyre jobban kezd kirajzolódni.