Bár adottságaik között sok hasonlóság felfedezhető, az utóbbi évtizedekben India jelentős le-maradásba került keleti szomszédjához képest. Míg Kína célzott reformokkal segítette hatalmas népessége előrehaladását, Indiában a protekcionista kormányzati intézkedések megkerülhetetlen akadályokat görgettek a gazdasági növekedés útjába. Kína példátlan növekedése és nagyhatalmi törekvései azonban aggodalmat ébresztenek a nyugati szövetségi rendszer nagyhatalmai-ban, amelyek a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán konfliktus tanulságait is levonva egyre sürgetőbbnek érzik egy új stratégia kialakítását, különösen az ellátási láncok tekintetében. A Kínától való függés csökkentésére tett erőfeszítések számos ország számára tartogatnak előnyöket, így például Vietnám vagy Mexikó számára, azonban az új trendek igazi nyertese India lehet, amennyiben jelentős versenyelőnyét a megfelelő reformokkal támasztja alá.
India hatalmas népessége régóta számot tart a befektetők érdeklődésére. Az ország munkaké-pes korú lakossága több mint 900 millió fő, akik közül sokan vállalkozó szelleműek, beszélnek angolul és digitálisan képzettek. Az ország növekedési kilátásai is kedvezőek: 2023-ban India produkálhatja a legmagasabb, mintegy 6,6%-os, növekedést a világ nagy gazdaságai közül, s ha lendületét a következő években is fenntartja, a 2030-as évek elejére Németországot és Japánt is megelőzve a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válhat. A lendület megtartásához nagyban hozzájárulhat a diverzifikálni készülő nagyvállalatok befektetéseinek bevonzása, amelyek a kockázatok csökkentése érdekében egyrészről az ellátási láncok lerövidítését - „nearshoring”, más-részről a hasonló értékekkel rendelkező országokkal folytatott gazdasági együttműködés fokozását - „friendshoring”, tűzték ki célul. Bár India alkatrész-importálási és késztermék exportálási infrastruktúrája lényegesen fejletlenebb, mint Kínáé, a világ ötödik legnagyobb gazdasága egy-értelmű alternatíva lehet Kínával szemben a nyugati hatalmak szemében. Ezt a tendenciát jól példázza, hogy a Biden-kormányzat jelezte, szeretné elmélyíteni a kereskedelmi kapcsolatokat Indiával és az Apple Inc. meg is kezdte termelésének több részét áthelyezni oda.
A befektetések bevonzása és nemzetközi szerepének megerősítése érdekében természetesen India sem tétlenkedik, s különböző fórumokon, így például a nemrégiben Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon népszerűsítette az országban rejlő lehetőségeket. A dél-ázsiai or-szág karbonsemlegességi és zöld energia céljai, így például a zöld hidrogén-termelés drámai megnövelésére irányuló kormányzati törekvések, önmagukban is érdeklődésre tarthatnak számot, de az ország az űripar és a digitalizáció területén is nagy tervekkel rendelkezik, amelyeket mind a pénzügyi, mind a kereskedelmi korlátok enyhítésével is támogatna.
Az indiai jegybank tisztviselői között egyre népszerűbbé válik a rúpia nemzetközivé tételének kérdése, amelyhez az első lépéseket már meg is tették a rúpia külkereskedelmi elszámoláshoz való használatának engedélyezése vagy a rúpiában denominált ún. masala kötvények külföldi kibocsátásán keresztül. Ezzel egyidőben a külkereskedelem területén is pálfordulás történt, ahol az utóbbi szűk két évben India újdonsült lendülettel vetette bele magát a tárgyalásokba és mintegy egy tucat országgal írt alá vagy tervez aláírni szabadkereskedelmi megállapodásokat.
Mindezek mellett Indiának még számos akadályt kell elgörgetnie a siker útjából, de az utóbbi időszak kormányzati lépései azt sugallják, India nem fél újragondolni stratégiáit és egyre határozottabban ragadja meg a nemzetközi világrend átalakulásából fakadó lehetőségeket.
A szerző a Magyar Nemzeti Bank vezető nemzetközi szakértője.