A függetlenség elnyerése után India a brit politikai rendszer mintájára parlamenti kormányzási rendszert vezetett be, amely egyenlő képviseletet biztosított az eltérő etnikumokhoz, vallási csoportokhoz tartozó lakosság számára. Az alkotmány alapvető jogokat és kötelességeket állapított meg azzal a céllal, hogy az ország hatalmas kulturális, nyelvi és vallási sokszínűsége közepette megőrizze a demokratikus szellemiséget. Az indiai demokrácia fejlődését számos kihívás jellemezte, többek között a politikai instabilitás, a közösségi feszültségek (hindu-muszlim ellentét) és a gazdasági egyenlőtlenségek. Ugyanakkor számos sarkalatos pont, mint például a rendkívüli állapot időszaka az 1970-es években, majd a liberalizációs politikák az 1990-es évek elején, jelentősen befolyásolták a demokrácia pályáját. A szabad és tisztességes választások rendszeres lebonyolítása, az olyan független intézmények létrehozása, mint a választási bizottság, továbbá az élénk civil társadalom tovább erősítette a demokratikus gyakorlatot a világ legnagyobb demokráciájában.
A közelmúltban az indiai demokrácia körüli viták egyre nagyobb hangsúlyt kaptak. Politikai vezetők és szervezetek változatos véleményeket fogalmaztak meg a demokrácia állapotáról. Egyesek aggodalmukat fejezték ki olyan kérdésekkel kapcsolatban, mint a szólásszabadság, az igazságszolgáltatás függetlensége és a többségi politika befolyása. Az ellenzéki pártok például gyakran bírálták a 2014-től hivatalban lévő Narendra Modi vezette kormányt a demokratikus értékek aláásása miatt, miközben a kabinet azt állítja, hogy a kormányzás és a nemzeti szuverenitás erősödik.
A köztársasági napon tartott ünnepségek hagyományosan India kulturális örökségének és demokratikus szellemének demonstrációi. Az ünnepségek a zászlófelvonással kezdődnek majd egy nagyszabású felvonulás következik, amely India katonai erejét és kulturális sokszínűségét mutatja be. De a köztársasági nap ünnepségei a polgári részvétel és a társadalmi felelősségvállalás fontosságát is hangsúlyozzák. A nemzeti integrációt, a környezettudatosságot és a perifériára szorult közösségek jogait támogató kampányok gyakran kiemelik, megerősítve a demokrácia szerepét minden polgár jólétének biztosításában.
Megállapítható, hogy a demokrácia 75 éve Indiában figyelemre méltó utazás volt, amelyet a rugalmasság és az alkalmazkodás jellemzett. Az állapotáról folyó párbeszédek vitathatatlanul tükrözik az ország politikájának dinamikus jellegét. A 76. köztársaság napját ünneplő India várhatóan idén is a demokratikus értékekről és az ezek fenntartásához szükséges elkötelezettségről is elmélkedik a gyorsan változó globális környezetben.
A szerző az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa.
Ez a cikk az Eurázsia 2025. februári számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!