Dél-Korea az elmúlt években többször is a legnagyobb külföldi befektető volt Magyarországon. Miért éri meg a koreai vállalatoknak éppen itt befektetni?
Magyarország nagyon fontos gazdasági partnere Dél-Koreának, tekintettel az itt rejlő óriási lehetőségekre, beleértve a kiváló üzleti infrastruktúrát, a jó kormányzati politikát, a képzett munkaerőt és számos olyan kedvezményt, amelyet a koreai vállalatok kihasználhatnak. A közelmúltban a dél-koreai befektetések mértéke öt és fél milliárd dollárra emelkedett és rengeteg beruházás valósult meg az elektromos járművek, valamint az akkumulátorgyártás területén. Biztos vagyok benne, hogy a beruházások száma a jövőben tovább fog növekedni, rengeteg minőségi munkahelyet teremtve, és hozzájárulva Magyarország gazdaságához is.
Jelenleg ugyanakkor rengeteg kihívás és konfliktus rázza meg az amúgy is átalakulóban levő nemzetközi rendet, ez pedig a blokkosodás veszélyét hordozza magában. Mit tud tenni a két ország, hogy megvédje gazdasági és kereskedelmi kapcsolatait a feszült nemzetközi helyzetben?
Az általunk eddig ismert nemzetközi rendet és globális kereskedelmet először a koronavírus-járvány zavarta meg, amely az ellátási láncok és a gazdasági növekedés megszakadását hozta magával. Ezenfelül az ukrajnai és közel-keleti konfliktusok tovább nehezítik a gazdasági válság menedzselését. Dél-Korea mint gazdaságilag nyitott ország, szeretne hozzájárulni a béke és stabilitás helyreállításához, nemcsak Ázsiában, hanem Európában is. Amellett, hogy Szöul jó barátja Európának, szorosan együttműködik a NATO-tagországokkal, köztük Magyarországgal is. A koreai háború atrocitásai és szörnyűségei még élénken élnek bennünk, ezért szeretnénk békésebb és stabilabb nemzetközi környezetet kialakítani. Ebből a szempontból Magyarországnak és Dél-Koreának szorosan együtt kell működnie. A Koreai-félszigeten Észak-Korea nukleáris- és rakétaprogramja révén növekvő fenyegetéssel nézünk szembe. Szöul célja, hogy megállítsa Phenjan folyamatos provokációit, elrettentsük őket bármilyen jellegű agressziótól és véget vessünk atomprogramjuknak. Ehhez szükségünk van Magyarország együttműködésére és támogatására, hiszen országuk mindenki másnál jobban megtapasztalta a kommunista diktatúra elnyomását és atrocitásait.
Szeptember végén az ENSZ-ben Magyarország kezdeményezésére megalakult a „Béke barátai” csoport. Mit gondol erről a kezdeményezésről és tágabb értelemben Magyarország békepárti álláspontjáról?
Nagyon fontosnak tartom, hogy az ENSZ minden tagállama támogassa a szabályokon alapuló nemzetközi rendet, és ellenezze a status quo egyoldalú megváltoztatását bármely ország részéről. Dél-Korea ezért elítéli Oroszország ukrajnai invázióját. Magyarország erőfeszítései hozzájárulhatnak a diplomáciai megoldások előmozdításához és ahhoz, hogy a világban dúló konfliktusok a végükhöz közeledjenek. Az európai országok számára természetesen nagyon fontos az ukrajnai háború. A mi szempontunkból a Koreai-félszigeten kialakult helyzet is ugyanilyen fontos, ezért szorosan együtt kell működnünk a béke és stabilitás fenntartása érdekében, mindkét térségben.
Sokat beszéltünk a két ország közötti kiváló gazdasági kapcsolatokról, ugyanakkor a kultúra területén is egyre szorosabb együttműködés alakul ki a felek között, Magyarországon egyre több koreai vonatkozású fesztivált szerveznek. Hogyan egészítik ki és járulnak hozzá a jó kulturális kapcsolatok a gazdasági és kereskedelmi partnerség további javulásához?
Az emberek közötti kapcsolatok, kultúráink megismerése nagyon fontos a két ország közötti szoros partnerség szempontjából. A koreai kultúra valóban nagyon népszerű Magyarországon, sokakat érdekel a K-pop, a koreai filmek és sorozatok, a koreai ételek és még sorolhatnánk. Ebből a szempontból egyfajta aránytalanság is kialakult, Dél-Koreának is nyitottabbnak kellene lennie a magyar kultúrára, ezt például több magyar diák befogadásával lehetne előmozdítani. Ez azért fontos, hogy kölcsönösen értékelni tudjuk kultúráinkat és jó barátság alakuljon ki a két ország között. Abban bízom, hogy a jövőben ezen a területen is még erőteljesebbé válik Magyarország és Dél-Korea együttműködése.
A szerző az Eurázsia szerkesztője.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. novemberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!