A Rio de Janeiróban tartott találkozó megnyitóján Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök párhuzamot vont a hidegháborús el nem kötelezett mozgalommal, amely fejlődő országok szövetségeként egyik pólushoz sem csatlakozott a megosztott világrendben.
„A BRICS az el nem kötelezett mozgalom örököse” – mondta Lula a vezetőknek. – „Miközben a multilaterális rendszert támadások érik, ismét veszélybe kerül autonómiánk.”
„Ha a nemzetközi kormányzás nem tükrözi a 21. század új multipoláris valóságát, akkor a BRICS feladata, hogy segítse annak korszerűsítését” – jelentette ki, utalva az Egyesült Államok által vezetett közel-keleti háborúk kudarcára.
A vasárnap délután kiadott közös nyilatkozatban a vezetők elítélték az Irán „polgári infrastruktúrája és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség teljes felügyelete alatt álló békés nukleáris létesítményei” elleni katonai támadásokat. A csoport „súlyos aggodalmát” fejezte ki a palesztin nép helyzete miatt az izraeli gázai támadások nyomán, és elítélte a közös nyilatkozat szerint „terrorista támadásként” jellemzett eseményt az India által igazgatott Kasmírban.
A kereskedelem terén a közös nyilatkozat arra figyelmeztetett, hogy a „válogatás nélküli vámemelések” veszélyeztetik a globális kereskedelmet – folytatva a csoport burkolt bírálatát Trump amerikai vámpolitikájával szemben.
A BRICS támogatásáról biztosította Etiópia és Irán csatlakozását a Kereskedelmi Világszervezethez, és sürgette a szervezet vitarendezési képességének helyreállítását.
A vezetők közös nyilatkozata támogatta a BRICS Új Fejlesztési Bankján belül elindítandó multilaterális garanciaprogram pilot projektjét, amelynek célja a finanszírozási költségek csökkentése és a beruházások ösztönzése a tagállamokban.