Dr. Cobb a Föld élete és az emberiség közös sorsa iránt elkötelezett gondolkodó, aki azt hirdette, hogy a világ egy összekapcsolódó folyamat, amely bővelkedik a megújulás, a növekedés és a virágzás lehetőségeiben. Az emberiség legsürgetőbb feladatát a környezeti válság és az ezt kiváltó társadalmi hibák orvoslásában látta. Bolygószinten az emberiség és minden ember létjogosultságát az adja, hogy hozzájáruljon az élet hálójának gazdagításához újszerű, egyedi és megmásíthatatlan értékekkel. Úgy látta, hogy az életben és a világban az összefüggések, a sokoldalú kapcsolatok játsszák a döntő szerepet. A merev vallásosság és vallásnélküliség helyett az ősi bölcsességek és hagyományok felélesztését tartotta kívánatosnak. Teológusként felismerte a vallások meghatározó szerepét a legtöbb mai civilizációban, és arra törekedett, hogy a vallási gondolkodás a környezet és a társadalom javításának egyik legfontosabb eszközévé váljon. Ebben a feladatban a vallásoknak tanulniuk kell egymástól, előtérbe helyezve a vallások közötti építő párbeszédet, s meg kell erősíteni magukat a tudományos és történelmi ismeretekkel, hogy az emberiség és a környezet fenntarthatósága érdekében áthidalják a közöttük fennálló szakadékokat. Azt vallotta, hogy a különböző vallások a végső valóság különböző oldalaira helyezik a hangsúlyt, s így sokat tanulhatnak egymástól. Meggyőződése volt, hogy a vallástudománynak a valóság mélyreható megértését, az erkölcsiség megerősítését, a mindennapi gondok megoldását kell szolgálnia.
1971-ben Dr. Cobb írta meg ökológiai környezetünk fenntarthatóságáról az első, egyedüli szerző által írt, Is It Too Late? A Theology of Ecology (Túl késő már? Az ökológia teológiája) című könyvét, amelyben feltárta a vallási gondolkodás jelentőségét az ökológiai válság megközelítésében. Könyvével jelentős hatást gyakorolt a bolygószintű fenntarthatóság ügyének előmozdítására.
Dr. Cobb a fenntartható, ökológiai alapú közgazdaságtan egyik megalapítójával, Herman Daly-vel közösen írt „For the Common Good/ Redirecting the Economy toward Community, the Environment, and a Sustainable Future” (A közjóért/ A gazdaság átirányítása a közösség, a környezet és a fenntartható jövőfelé) című könyve időtálló klasszikusnak bizonyult. 1992-ben ez a könyv elnyerte a világrend megjavítására irányuló érdemeiért a „Grawemeyer Award forIdeas Improving World Order” (Grawemeyer-díj a világrendet javító ötletekért) elismerést. Bekerült a 2009-ben megjelent „The Top 50 Sustainability Books” (Az 50 legjobb fenntarthatósági könyv) című könyvbe. Ez a Cambridge-i Egyetem Fenntarthatósági Vezetői Programjának több mint háromezer, a világ minden tájáról érkező felsővezetőből álló alumni hálózata által megszavazott 50 legjobb fenntarthatósági könyv.
Dr. Cobb és a biológus Charles Birch közösen írt, „Liberation of Life” (Az élet felszabadulása) című könyvükben felhívták arra a figyelmet, hogy az evolúció nem a kíméletlen verseny folyamata, amely az egyre növekvő hatalom vagy összetettség valamilyen céljára irányulna. Az ilyen hozzáállás, mivel nem adaptív, valójában nem segítené elő az evolúciós sikert. Valójában a fajok környezetükkel szerves egységet alkotnak, együtt fejlődnek vagy pusztulnak. A földi élet fejlődésének fő irányát az élményekben, értékekben gazdagodást tartották. Kifejlesztették az életbe vetett bizalom vallási eszméjét. Hitvallásuk szerint „a világ legnagyobb ereje az az erő, amely az életbe vetett hitből és az e hitből fakadó eszmékből fakad”.
Dr. Cobb jelentős munkát végzett annak érdekében, hogy az oktatás is elősegítse a hosszú távon fenntartható fejlődést. Az organikus oktatás szükségességéről folytatott vitái elismerten hozzájárultak a kínai oktatási rendszer reformjához, és elősegítették a társadalmi fejlődés fenntarthatóság felé fordulását. Hat könyvét fordították le kínaira. Kínában Dr. Cobbot és munkásságát rendkívüli tiszteletben részesítik.
Abban a különleges megtiszteltetésben volt részem, hogy az elmúlt évtizedben Dr. Cobb társaságában több kínai és koreai körúton vehettem részt előadóként, ahol többször is hosszasan beszélgettünk. Dr. Cobb rendkívül kedves és figyelmes volt mindenkivel, akivel kapcsolatba került. A haláltól nem félt, élete egy újabb, nagyszerű állomásának, és egy új szakasz kezdetének tekintette.
A szerző a Neumann János Egyetem kandidátusa, Budapest Centrefor Long-Term Sustainability kutatási elnöke.