A hirosimai és nagaszaki atomtámadás túlélőinek szervezete kapja idén a Nobel-békedíjat
Jövőre lesz 80 éve, hogy az amerikaik ledobták Hiroshimára és Nagaszakira az atombombát. A támadás túlélői mindent megtettek, hogy a pusztítás soha ne ismédlőhessen meg.
A hirosimai és nagaszaki atomtámadás túlélőinek szervezete kapja idén a Nobel-békedíjat
Tükör

A hirosimai és nagaszaki atomtámadás túlélőinek szervezete kapja idén a Nobel-békedíjat

Fotó: AFP_ Yomiuri _Toshikazu Sato
Eurázsia 11/10/2024 12:25

Jövőre lesz 80 éve, hogy az amerikaiak ledobták Hiroshimára és Nagaszakira az atombombát. A támadás túlélői mindent megtettek, hogy a pusztítás soha ne ismédlőhessen meg.

A Hirosima és Nagaszaki elleni atomtámadás túlélőinek szervezete, a Nihon Hidankjo kapja idén a Nobel-békedíjat - jelentette be pénteken Oslóban Jorgen Watne Frydnes, a Norvég Nobel-bizottság elnöke az MTI tudósítása szerint.

A bizottság a két nukleáris csapás túlélőinek alulról szerveződő szervezetének az atomfegyvermentes világért folytatott erőfeszítéseiért ítélte oda a kitüntetést, és azért, mert a túlélők - japánul hibakusák - tanúságtételükkel bizonyítják, hogy soha többé nem szabad bevetni nukleáris fegyvert.

„Ezek a történelmi tanúk segítettek abban, hogy a nukleáris fegyverekkel szembeni széles körű ellenállás világszerte kialakuljon és megszilárduljon azáltal, hogy személyes történetekre támaszkodva, saját tapasztalataikon alapuló oktatási kampányokat hoztak létre, és figyelmeztetéseket adtak ki a nukleáris fegyverek elterjedése és használata ellen. Segítettek nekünk leírni a leírhatatlant, elgondolni az elképzelhetetlent, és valahogy felfogni a nukleáris fegyverek okozta felfoghatatlan fájdalmat és szenvedést” – írták honlapjukon indoklásukban.

Emlékeztettek rá: jövőre lesz 80 éve, hogy két amerikai atombomba megölte Hirosima és Nagaszaki mintegy 120 000 lakosát. Hasonlóan sokan haltak meg égési és sugárzás okozta sérülésekben az azt követő hónapokban és években. A mai nukleáris fegyverek sokkal nagyobb pusztító erővel rendelkeznek. Milliókat ölhetnek meg, és katasztrofális hatással lennének az éghajlatra. Egy nukleáris háború elpusztíthatná civilizációnkat.

Rámutattak, 80 éve nem használtak nukleáris fegyvereket háborúban.

Mint írják ebben a Nihon Hidankjonak is szerepe volt, hiszen több ezer tanúvallomással szolgált, határozatokat és nyilvános felhívásokat adott ki, és évente küldöttségeket küldött az ENSZ-be és különböző békekonferenciákra, hogy emlékeztesse a világot a nukleáris leszerelés sürgető szükségességére.
Fotó: Mimaki Tomojuki, a Nihon Hidankjo igazgatója. AFP/Jiji Press
Rendhagyó Nobel-díj
A Norvég Nobel-bizottság tájékoztatása szerint a díjat 1901 óta 104-szer osztották ki, 111 személynek és 27 szervezetnek ítélték eddig oda, és két olyan szervezet is volt, amely egynél többször nyerte el az elismerést. Idén 286 jelölt volt a Nobel-békedíjra. 

Az MTI emlékeztett rá: a Nobel-békedíj az egyetlen, amelyet nem a díjak svéd alapítója, Alfred Nobel hazájában, hanem Norvégiában, Oslóban ítélnek oda és adnak át. Nobel halálakor, 1896-ban Norvégia még Svédországhoz tartozott, és vélhetőleg Nobel ezért rendelkezett így, de végakaratában nem indokolta döntését. A díjat adományozó bizottság öt tagját a norvég parlament, a Storting nevezi ki, döntését kizárólagos felelősséggel hozza meg, de kikérheti szakértők véleményét.

A kitüntetést a békekonferenciák előmozdítói, a leszerelési tárgyalások főbb szereplői és a népek közötti testvériség élharcosai, valamint az emberi jogokért küzdők kaphatják meg.
Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások