A kazah példa
Ázsia 21. századi fontosabb csomópontjai – így Kína, Dél-Korea, Szingapúr és az Egyesült Arab Emírségek – mind felismerték, hogy ebben az évszázadban a fenntarthatóság, a technológia, a digitalizáció és az innováció, illetve ezek összefonódása a pénzügyekkel, elengedhetetlenek a modern kori pénzügyi központként való felemelkedéshez.
A kazah példa
Tükör

A kazah példa

Fotó: iStock
Horváth Marcell 15/01/2025 22:00

Ázsia 21. századi fontosabb csomópontjai – így Kína, Dél-Korea, Szingapúr és az Egyesült Arab Emírségek – mind felismerték, hogy ebben az évszázadban a fenntarthatóság, a technológia, a digitalizáció és az innováció, illetve ezek összefonódása a pénzügyekkel, elengedhetetlenek a modern kori pénzügyi központként való felemelkedéshez.

A kínai és az arab állam is tudatosan fejleszti a jó infrastrukturális és kereskedelmi hálózattal rendelkező nagyvárosait, Szingapúr pedig jól használja ki földrajzi adottságait. Az ezekbe a modern ökoszisztémákba települő tehetségeket és kezdő technológiai cégeket támogatják, ami egyfajta öngerjesztő folyamatként hat az innovációs kapacitásokra. A jegybankjaik határozottan aktív szerepet vállalnak a digitális átalakulásban, a jövő pénzügyi rendszerének és gazdaságának felépítését azöld és fenntartható programokkal is segítik. Ez a folyamat nemcsak a meglévő pénzügyi központok fennmaradását, de újabb regionális vagy globális pénzügyi központok felemelkedését is támogathatja.

Erre az új modellre lehet egy további példa Kazahsztán, amely megragadta az alkalmat, hogy kihasználva stratégiai földrajzi helyzetét és erőforrásait pénzügyi központként pozícionálja magát, és rövid távon új regionális, hosszabb távon esetleg globális csomóponttá válhasson. Az arculatában folyamatosan megújuló és modern nagyvárossá váló Asztana, Kazahsztán fővárosa, töretlenül fejlődik mint regionális pénzügyi központ Közép-Ázsiában. Stratégiájának középpontjában a külföldi befektetések bevonzása, a gazdasági együttműködések ösztönzése, és a regionális pénzügyi infrastruktúra erősítése áll. A város adózási előnyei és modern pénzügyi környezete kedvező feltételeket teremt a globális pénzügyi intézmények számára, így Asztana egyre fontosabb szereplővé válhat a nemzetközi pénzpiacokon.

A kazah elnök 2015-ben jelentette be a pénzügyi világban egyedülálló Asztana Nemzetközi Pénzügyi Központ (Astana International Finance Centre, AIFC) létrehozását, amely 2018-ban nyitotta meg kapuit. Az AIFC átfogó intézményrendszerének megvalósításakor a világ pénzügyi jó gyakorlatait, valamint a hasonló intézmények által kínált lehetőségeket is figyelembe vették. Az intézményrendszer angol és walesi jog alapján működik, és önálló bírósággal rendelkezik, amely a kazah igazságszolgáltatási rendszertől függetlenül működik, valamint saját Nemzetközi Választottbírósági Központ is rendelkezésére áll. Az AIFC a tőkepiacok eléréséhez teremtett high-tech platform mellett vagyonkezelési, iszlám pénzügyi, magánbanki, fintech és zöld pénzügyi szolgáltatásokat is kínál, amelyekhez saját Zöld Pénzügyi Központja nyújt támogatást. A kazah kormány példaértékű működési ösztönzőkkel és speciális adókedvezménnyel támogatja az AIFC-ben üzletelő vállalatokat.

Emellett az Asztanai Nemzetközi Tőzsdét (AIX) is itt alakították ki a legújabb technológiai megoldások felhasználásával, és olyan partnerintézményekkel büszkélkedhet, mint a Sanghaji Értéktőzsde, az amerikai NASDAQ, a Goldman Sachs vállalat, illetve a Selyemút Alapítvány, amely az Övezet és Út Kezdeményezés (BRI) projektjeihez nyújt hozzáférést. A BRI kulcsfontosságú szárazföldi útvonalai mentén fekvő Asztana az AIFC központtal nemcsak Kína és Közép-Ázsia, de az Eurázsiai Gazdasági Unióban résztvevő országok között is fontos kapoccsá válik.

A Kazah Jegybank (National Bank of Kazakhstan) szintén jelentős lépéseket tett, hogy megerősítse Asztana pozícióját a regionális finanszírozási központként. Az egyik legfontosabb innováció a digitális jegybankpénz (CBDC), azaz jelen esetben a digitális tenge bevezetése, amely célja a pénzügyi rendszer modernizálása és a tranzakciók hatékonyságának növelése. A digitális tenge jelenleg a tesztelési folyamat második szakaszában van, és várhatóan 2025 végéig vezetik be. Kazahsztán 2023 novemberében a Mastercarddal közösen dobta piacra az első CBDC-kártyát Eurázsiában. A digitális valuta lehetővé teszi gyorsabb, olcsóbb és biztonságosabb pénzügyi tranzakciók lebonyolítását, ami vonzóvá teszi a várost a befektetők és a pénzügyi szolgáltatók számára. Ezen túlmenően a digitális tenge fejlesztése hozzájárul a pénzügyi inklúzió növeléséhez is, lehetővé téve a szélesebb körű hozzáférést a pénzügyi szolgáltatásokhoz, különösen a vidéki területeken. Az innovációk és a modern technológia, mint például a blokklánc integrálása révén Kazahsztán erősítheti gazdasági helyzetét és megtartja pozícióját Közép-Ázsia pénzügyi központjaként. Ugyanis a nagyhatalmi versengésben versenyelőnyt jelentő technológiai újítások egyik következménye a pénz forradalma, ami napjainkban a pénzügyi digitalizáció felerősödéséhez és a CBDC-k megjelenéséhez vezetett. Azok az országok, amelyek aktívan részt vesznek a pénzügyi forradalomban, és sikeresen használják ki az új távlatok kínálta lehetőségeket, jelentős előnyre tehetnek szert a geopolitikai színtéren. Kína világelső a CBDC kutatásában és fejlesztésében, továbbá Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek és Kazahsztán is zárkózik fel.

Az innováció, a technológia és a pénzügyi fejlesztések mellett a kapcsolatok diverzifikálása és a konnektivitás is kulcsszerepet játszik a regionális pénzügyi központok felemelkedésében. Ugyanis a széles körű nemzetközi együttműködés nemcsak gazdasági előnyöket hoz, de elősegíti a tudás- és technológiatranszfert, így az innováció felgyorsulását, valamint növeli a pénzügyi stabilitást és a befektetéséi lehetőségeket, összességében fenntartható növekedést támogató környezetet teremt, emellett geopolitikailag is megerősíti az adott szereplő pozícióját. Kazahsztán a hagyományos régiós kapcsolatai mellett az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tett a nemzetközi kapcsolatainak bővítése és elmélyítése érdekében különösen Kínával az Övezet és Út Kezdeményezés keretében, az Öböl-menti országokkal, valamint nyit a Nyugat, többek között Magyarország felé is. A Magyar Nemzeti Bank számos lépést tett a pénzügyi kapcsolatok mélyítésére Kazahsztánnal. Az MNB és az Asztanai Nemzetközi Pénzügyi Központ között több együttműködési megállapodás jött létre, ahogy a kazah Pénzügyi Szabályozási Fejlesztési Ügynökséggel is a tapasztalatcsere és tőkepiaci kapcsolatok fejlesztésére. Továbbá az MNB és a kazah nemzeti bank is rendszeres tudásmegosztó találkozókat tart a legaktuálisabb kérdésekben. A magyar kormány és jegybank közös kapcsolatépítésének köszönhetően 2024 novemberében Kassym-Jomart Tokayev elnök Magyarországra látogatott, ahol Orbán Viktor miniszterelnökkel tárgyaltak a két ország közötti stratégiai partnerség megerősítéséről. A látogatás során több megállapodás is született a pénzügyek, kereskedelem, mezőgazdaság, energetika és oktatás területén.

Összességében elmondható, hogy a kazah kormány egy olyan átfogó pénzügyi kezdeményezést valósított meg, amely túlmutat a pénzügyeken, nemcsak a befektetők, nagyvállalatok, startupok és egyének pénzügyi kapcsolatait erősíti, de a legújabb technológiai és fenntarthatósági programokkal hozzájárul a globális pénzügyi rendszer 21. századi, új alapokkal való bővüléséhez, valamint a regionális geopolitikai kapcsolatait és pozícióját is erősíti, utat mutatva a regionális pénzügyi központi felemelkedésre vágyó HUB-oknak, mint akár Magyarországnak.

A szerző a Magyar Nemzeti Bank nemzetközi kapcsolatokért felelősügyvezető igazgatója.

Ez a cikk az Eurázsia 2025januári számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások