A kínai kormány a múlt évre is 5 százalékos gazdasági növekedési célt tűzött ki. A jelentés szerint a 14. ötéves terv utolsó évében az ország ezt el is érte, mely egy hatásos szakpolitikai csomagnak, valamint más növekedésösztönző intézkedéseknek köszönhető – hangsúlyozták.
„Egy évszázada nem látott változások bontakoznak ki gyorsabb ütemben az egész világon” – fogalmazott Li Qiang kínai miniszterelnök. „Az egyre összetettebb és súlyosabb külső környezet nagyobb hatást gyakorolhat Kínára olyan területeken, mint a kereskedelem, a tudomány és a technológia” – jegyezte meg.
A nemzeti törvényhozás elé terjesztett dokumentum szerint a belföldi kereslet lesz „a gazdasági növekedés fő motorja és horgonya”. „Emberközpontú megközelítést fogunk alkalmazni, és a gazdaságpolitika nagyobb hangsúlyt helyez majd az életszínvonal javítására és a fogyasztói kiadások növelésére” – áll a Li Qiang által felolvasott jelentésben.
Li ígéretet tett a kínálat és a fogyasztás közötti szakadék megszüntetésére, valamint olyan költségvetési reformok végrehajtására is, amelyek javítják majd a helyi önkormányzatok bevételeit, és a tisztviselők tevékenységeit a háztartási kereslet bővítése felé terelik. A helyi önkormányzatoknak engedélyezik, hogy a korábbi 3,9 milliárd jüan helyett 4,4 milliárd jüan speciális hitelt bocsássanak ki – mondta Li, hozzátéve, hogy 500 milliárd jüan különleges kölcsönt bocsát ki a nagy állami bankok feltőkésítésére.
Peking továbbá idén 1,3 milliárd jüan (179 milliárd dollár) különleges, ultra hosszú lejáratú államkötvény kibocsátást tervezi, szemben az előző évi 1 milliáddal. Ebből 300 milliárd jüannel támogatják az elektromos járművekre, készülékekre és más árukra vonatkozó, nemrég kibővített fogyasztói támogatási rendszert. A katonai kiadásokat idén is 7,2 százalékkal, 1784 milliárd jüanra (249 milliárd dollár) emelik. A munkajelentésben kiemelték továbbá, hogy a városi munkanélküliségi rátát 5,5 százalék körüli értékre célozzák meg, valamint több mint 12 millió új városi munkahelyet és a fogyasztói árindex mintegy 2 százalékos növekedését tervezik 2025-ben.
A kormány emellett céljául tűzte ki, hogy támogassa az olyan feltörekvő és jövőbeli iparágakat, mint a kvantumtechnológia és a kis magasságban működő eszközök (drón) gazdasága. Ezen kívül felgyorsítanák a hagyományos iparágak korszerűsítését, kombinálva a gyártási és piaci képességeket a mesterséges intelligenciához hasonló digitális technológiákkal.