A kínai kultúra követei Magyarországon
Két ország hosszú távon is gyümölcsöző együttműködéséhez elengedhetetlen a másik kultúrájának, gondolkodásának ismerete. Magyarországon jó néhány intézmény és szervezet dolgozik azon, hogy Kínát közelebb hozza.
A kínai kultúra követei Magyarországon
Kultúra

A kínai kultúra követei Magyarországon

Kínai újév a Miskolci Egyetem Konfuciusz Intézetében (Fotó: Facebook)
Salát Gergely 04/10/2024 22:00

Két ország hosszú távon is gyümölcsöző együttműködéséhez elengedhetetlen a másik kultúrájának, gondolkodásának ismerete. Magyarországon jó néhány intézmény és szervezet dolgozik azon, hogy Kínát közelebb hozza.

A kínai állam fontosnak érzi, hogy nyelvét, kultúráját népszerűsítse külföldön, így hazánkban is. A budapesti kínai követségnek mindig is voltak kultúrdiplomáciai feladatai, és 2024-ben kifejezetten a kínai kultúra magyarországi terjesztésére megnyílt a Kínai Kulturális Központ. Emellett a 2000-es évek óta kínai és magyar egyetemek közreműködésével öt Konfuciusz Intézet nyílt hazánkban – a főváros mellett Szegeden, Miskolcon, Pécsett és Debrecenben –, ami egyedülállóan magas szám egy ekkora országban. Ezek nemcsak a saját intézményükben kínálnak nyelvtanfolyamokat, hanem régiójuk középiskoláiban is elérhetővé teszik a kínai nyelvet.

A 14+1 együttműködés keretében Budapesten jött létre a Kína–Közép-Kelet-Európa Turisztikai Koordinációs Központ, amely régiónkat népszerűsíti a világ legjelentősebb turisztikai piacán, Kínát mint turisztikai célpontot pedig a Kínai Nemzeti Turisztikai Iroda igyekszik megismertetni a magyar utazókkal. A két régió közötti tudományos kapcsolatok elmélyítésén dolgozik a neves Kínai Társadalomtudományi Akadémia által alapított Kína–Kelet-Közép-Európa Intézet.

Kína kulturális jelenlétének fokozásában Magyarországon élő kínaiak civil szervezetei is részt vesznek. Egyesek ezek közül a kínai közösség kulturális életét szervezik, és csak közvetve – például magyarok által is látogatható nyilvános programokkal – vesznek részt a kínai kultúra népszerűsítésében, mások kifejezetten törekednek arra, hogy a hazai közönséget is bevonzzák.

Magyar részről szintén működnek e területen állami és magánkezdeményezések. Az előbbiek között meg kell említeni a három kínai tanszéket (ELTE, PPKE, KRE), ahol összességében hallgatók százai tanulhatnak kínai szakon. A fiatalabb diákok számára a budapesti Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium nyújt lehetőséget a kínai nyelv elsajátítására. A Neumann János Egyetemen működő Eurázsia Központ is rendkívül aktív szerepet játszik a magyar–kínai kapcsolatokban. A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum kiállításain a hagyományos kínai képző- és iparművészetekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők.

A kapcsolatok elmélyítésén dolgozó civil szervezetek közül a legrégebbi az 1959-ben létrejött Magyar–Kínai Baráti Társaság, amely előadásokat, baráti találkozókat és kölcsönös látogatásokat szervez. A Magyar–Kínai Fiatalok Baráti Egyesületét 2022-ben hozta létre egy maroknyi magyar fiatal, kulturális programokat és beszélgetéseket rendeznek, nemzetközi és hazai rendezvényeken vesznek részt. A Kortárs Kínai Könyvklub a kínai irodalmat mutatja be rendszeres programjain. Összességében elmondható, hogy Magyarországon megfelelő intézményi hálózat épült ki a kínai nyelv és kultúra megismertetésére. Aki érdeklődik Kína iránt, az biztosan talál olyan programot, tanfolyamot vagy kiadványt, amely segítheti kíváncsisága kielégítését.



A szerző a PPKE BTK Kínai Tanszékének vezetője és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. októberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

Forrás: Facebook
Magyar bázis Pekingben

Pekingben magyar nagykövetség, Sanghajban, Chongqingban és Hongkongban pedig főkonzulátus működik, amelyek kultúrdiplomáciával is foglalkoznak kulturális és oktatási szakdiplomatáik révén. Tavaly ünnepelte alapításának 10. évfordulóját a pekingi Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ. A közép-kelet- európai országok közül elsőként Magyarország nyitott saját kulturális intézetet Kínában, ennek létrehozását az az igény indokolta, hogy korábban a magyar nyelv és kultúra megismerésére alig volt intézményes lehetőség az 1,4 milliárdos és a külvilág felé egyre nyitottabb Kínában. Az intézet Peking szívében, a Zaha Hadid által tervezett emblematikus Galaxy SOHO-ban működik. A nappal kávéházi hangulatot idéző hely esténként koncertteremmé változik, tartanak itt klasszikus, jazz-, pop- és népzenei esteket, kiállításokat, filmvetítéseket és egyéb rendezvényeket. Az intézet saját brandje a Pop Up Hungary, amely a magyar oktatást kívánja népszerűsíteni a kínai közönség körében, és nagy szerepe van abban, hogy egyre több kínai diák tanul magyar egyetemeken. A magyar kulturális központok között a pekingiben egyedülálló módon a Kodály-módszer megismertetésével is foglalkoznak, az első Kodály Pont 2015-ben nyílt. Az intézet természetesen magyar nyelvórákat is kínál, és gyerekprogramjaival nagy hangsúlyt helyez a legfiatalabbak bevonzására. Az intézet a helyi közösségi hálózatokon is rendkívül aktív, és számos kihelyezett programot szervez Pekingben és más kínai városokban.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások