Az egyesült arab emírségekbeli Nadeera nevű startup olyan okos kukákat fejlesztett, melyek képesek kommunikálni, valamint meg tudják különböztetni a szelektíven válogatott szemetet a kommunális hulladéktól. A kukák jutalmazzák is a környezettudatos állampolgárokat.
Ezekből az okos kukákból már több mint ötvenet helyeztek ki Dubajban és Abu-Dzabiban.
„Ezek okos kukák, chippel vannak felszerelve” – magyarázta Rabih El Chaar, a Nadeera alapítója és vezérigazgatója a Khaleej Times hírportálnak. Ez azt jelenti, hogy azok, akik nem újrahasznosítható szemetet akarnak beléjük dobni, nem tudják őket kinyitni.
„Ha valaki sétál egy kommunális hulladékkal teli szemeteszsákkal, nem tudja kinyitni, és belehajítani a szemetet, és nem szennyezi be az újrahasznosítandó anyagokat. Ezenkívül érzékelők is vannak bennük. Tehát amikor a kuka megtelik, jelez nekünk, hogy jöjjünk érte” – magyarázta El Chaar.
A Nadeera nemcsak segíti a lakosokat a környezettudatos életvitelben, hanem ösztönzi is őket erre. Ez a nyomon követhető szemeteszsákoknak köszönhetően lehetséges.
A folyamat a következőképp zajlik:
Amint a kuka megtelik és jelet küld a központba, egy kukásautó összegyűjti a QR-kóddal ellátott szemeteszsákokat.
A szemét szétválogatását követően a QR-kód segítségével a felhasználók visszajelzést és jóváírást kapnak, melyet a Carrefour és Talabat nevű online vásárlást lehetővé tevő alkalmazásokban tudnak felhasználni, kedvezményként.
Az együttműködés vagy összeolvadás lehetőségéről kezdtek tárgyalásokat a japán Nissan és Honda autógyárak versenyképességük fokozása érdekében az elektromosautó-ágazatban.
Amikor a Nyugat meghozta az energiaszankciókat Moszkva ellen, úgy tett, mintha a világ többi része nem is létezne. Oroszország azonban megtalálta az új kereskedelmi területeket: most éppen Indiával kötött tíz évre szóló üzletet napi 500 ezer hordó olajra.
A 2023-as országos népszavazáson Üzbegisztán polgárai megszavazták az új alkotmányt, amely az országot szuverén, demokratikus, szociális jóléti és világi jogállamként határozta meg.