Az egyesült arab emírségekbeli Nadeera nevű startup olyan okos kukákat fejlesztett, melyek képesek kommunikálni, valamint meg tudják különböztetni a szelektíven válogatott szemetet a kommunális hulladéktól. A kukák jutalmazzák is a környezettudatos állampolgárokat.
Ezekből az okos kukákból már több mint ötvenet helyeztek ki Dubajban és Abu-Dzabiban.
„Ezek okos kukák, chippel vannak felszerelve” – magyarázta Rabih El Chaar, a Nadeera alapítója és vezérigazgatója a Khaleej Times hírportálnak. Ez azt jelenti, hogy azok, akik nem újrahasznosítható szemetet akarnak beléjük dobni, nem tudják őket kinyitni.
„Ha valaki sétál egy kommunális hulladékkal teli szemeteszsákkal, nem tudja kinyitni, és belehajítani a szemetet, és nem szennyezi be az újrahasznosítandó anyagokat. Ezenkívül érzékelők is vannak bennük. Tehát amikor a kuka megtelik, jelez nekünk, hogy jöjjünk érte” – magyarázta El Chaar.
A Nadeera nemcsak segíti a lakosokat a környezettudatos életvitelben, hanem ösztönzi is őket erre. Ez a nyomon követhető szemeteszsákoknak köszönhetően lehetséges.
A folyamat a következőképp zajlik:
Amint a kuka megtelik és jelet küld a központba, egy kukásautó összegyűjti a QR-kóddal ellátott szemeteszsákokat.
A szemét szétválogatását követően a QR-kód segítségével a felhasználók visszajelzést és jóváírást kapnak, melyet a Carrefour és Talabat nevű online vásárlást lehetővé tevő alkalmazásokban tudnak felhasználni, kedvezményként.
Magyarország a gazdasági kapcsolatok fejlesztésére törekszik Pakisztánnal, amit az is nagyban segíthet, hogy a két ország kormányai között nincsenek nyitott politikai kérdések vagy viták - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Iszlámábádban.
A kínai gazdaság 2025 első negyedévében 5,4 százalékos éves növekedést ért el, amit főként az export fellendülése hajtott, mivel a vállalatok igyekeztek megelőzni a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett, akár 145 százalékos vámok hatályba lépését.
Kazahsztán jelentős ritkaföldfém-lelőhelyet tárt fel a Karagandi régióban, amelynek készletei elérhetik a 20 millió tonnát. A Új Kazahsztán névre keresztelt lelőhely körülbelül 1 millió tonna cériumot, lantánt, neodímiumot és ittriumot tartalmazhat, amelyek elengedhetetlenek a modern technológiák, például az okostelefonok és elektromos járművek gyártásához.