A Kína és Magyarország közötti partneri kapcsolatok több évtizedes múltra tekintenek vissza, és ebben az évben ünnepeljük a kínai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóját - emlékeztetett a tárlatot megnyitó Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter.
Hozzátette: a két ország közötti kapcsolatok a gazdaság és a politika mellett a kultúra területén is erősek, és a két fél elkötelezett abban, hogy az együttműködések az egyetemi, a kutatási és innovációs kapcsolatokban is még tovább erősödjenek.
A miniszter kiemelte: Kína és Magyarország partnerkapcsolatára kiemelten büszkék vagyunk, összeköt bennünket a kölcsönös tisztelet és az érdeklődés egymás kultúrája iránt. A kínai-magyar együttműködés a folyamatos, megszakítatlan barátság történetére épül, ennek egyik legerősebb bizonyítéka, hogy Xi Jinping kínai elnök nemrég Budapesten járt - idézte fel.
Hankó Balázs rámutatott: Magyarország Közép-Európában a híd szerepét tölti be Kelet és Nyugat között. Magyarország a Nyugat része, de nyitottan fordul Kelet felé is. Erről szól a keleti nyitás, amely a gazdasági élet oldaláról indul, de látható eredményei vannak a kultúra, az egyetemek, az innováció területén is.
A Kínai Nemzeti Művészeti Múzeum grandiózus gyűjteményéből a Magyar Nemzeti Múzeumban látható tárlat nagyjából az elmúlt 75 évből ad betekintést a kortárs kínai művészeti világába - mondta Zsigmond Gábor, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója.
A tárlathoz több kísérő programot terveznek, hogy a kínai kultúrát még átélhetőbbé tegyék - tette hozzá, hangsúlyozva: a múzeum nem csupán kiállítóhely, hanem élettel teli kulturális agora kíván lenni.
A napokban Pekingben nyílt nagyszabású magyar tárlat - emlékeztetett a főigazgató, kiemelve: azon dolgoznak, hogy a jövőben további közös tudományos, kulturális programokat valósíthassanak meg, a tervek szerint jövőre Attiláról mutatnak be nagyszabású kiállítást mindkét országban.
A kínaiak számára Magyarország olyan, mint egy régi jó barát - mutatott rá An Jüan-jüan, a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeum igazgatóhelyettese, hozzátéve: a két ország kapcsolatrendszere ezer évre nyúlik vissza, és a múlt században Magyarország volt az első, amely diplomáciai kapcsolatot létesített Kínával.
A tárlatról elmondta, hogy az segíti a két ország művészeti köreinek kapcsolatait, és arra törekszenek, hogy a szolidaritás, az együttműködés, a bizalom, a kölcsönös segítségnyújtás fényes jövőjét teremtsék meg a két nép között a művészeten keresztül.