A globális Dél nem érzi, hogy az orosz–ukrán háború az ő problémájuk lenne – írja az amerikai Foreign Affairs cikkében, melyet a
Makronóm Intézet szemlézett. Az eredeti cikkben az érintett országok szakértői próbálnak választ keresni arra, hogy miért látják máshogyan a globális Dél államai az orosz–ukrán háborút, mint a transzatlanti információs buborékban elhelyezkedő társaik.
– Európa a saját problémáit úgy láttatja, hogy azok globális gondok. Pedig az európai problémák egyáltalán nem az egész világ gondjai – véli egy indiai elemző. Indonéz társa nehezményezi, hogy a Nyugat egy gyalognak tekinti Indonéziát egy globális sakkjátszmában, nem szuverén, egyenrangú félnek. A brazil kommentátor egyenesen azt állítja, hogy a Nyugatnak az ő véleményük csak akkor kell, ha baj van, és akkor is lehetőleg ne legyen túl önálló az állásfoglalásuk – írja a Makronóm Intézet.
A cikk szerint különösen fontos az orosz gazdasági befolyás az említett országokban, térségben. Oroszországnak – bár nincs akkora pénzügyi ereje, hogy érdemben támogassa a dél államait – nem csekély gazdasági befolyása van rájuk. Ehhez legfontosabb eszköze még mindig az energiapolitika. Rámutatnak, hogy a nyugati szankciók ellenére a globális piacon aktívak maradtak az oroszok, mind a kőolaj, földgáz, mind pedig a nukleáris energia területén.
A szakértők szerint a jövőben a globális Dél államait jobban és aktívabban be kellene vonni a globális problémák rendezésébe.