Az eredetileg 2001-ben Kína, Oroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán és Üzbegisztán által létrehozott Sanghaji Együttműködési Szervezet (Sanghai Cooperation Organization – SCO) ma már a világ egyik legnagyobb regionális szervezete. Az SCO létrehozásának célja elsősorban a régió biztonságának garantálása, a terrorizmus elleni harc, a politikai kooperáció elősegítése és a gazdasági együttműködés fokozása volt. Geopolitikai befolyását jól tükrözi az, hogy alig három évvel a létrejöttét követően, 2004 decemberében megfigyelői státuszt szerzett az ENSZ Közgyűlésben. A szervezet gazdasági jelentősége is figyelemre méltó: kínai vámhatósági adatok szerint a Sanghaji Együttműködési Szervezet részesedé se a globális kereskedelemből a 2001-es 5,4 százalékról (667 millárd USD) 2020-ra már 17,5 százalékra (6,06 ezer milliárd USD) emelkedett. (...)
A szerző a Magyar Nemzeti Bank vezető nemzetközi szakértője és ESG-tanácsadója.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. augusztusi számában jelent meg, honlapunkon teljes változatában csak később válik elérhetővé. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!
Együttműködési megállapodásokat köt Magyarország és Csád – derült ki Orbán Viktor közösségi oldaláról, miután a miniszterelnök katonai tiszteletadás mellett fogadta az afrikai ország elnökét.
Nem lett volna szabad háborús célokra alkalmas eszközzé tenni az űrt – hangsúlyozza Farkas Bertalan nyugalmazott dandár tábornok, aki 1980-ban az Interkozmosz programban jutott el az űrbe. Az első magyar űrhajóst, aki nemrég ünnepelte 75. születésnapját, saját tapasztalatai mellett a HUNOR Programról és az űrkutatás jövőjéről is kérdeztük.