Szamarkand
A Közép-Ázsia egyik legrégebben lakott városaként ismert Szamarkand évszázados műemlékeivel biztosan rengeteg történetet mesél el. Szamarkandot az ókori Babilonnal, Memphisszel, Athénnal és Rómával nagyjából egy időben alapították és az említett városokhoz hasonlóan gyakran kiemelték szépségét. A történelmi feljegyzések a várost „a muszlim világ gyöngyszemének”, „az ókori kelet édenének,” de a „Kelet Rómájának” is nevezték. Ugyanakkor kulturális épített és szellemi öröksége mellett Szamarkandot sokszor meghódították, például Nagy Sándor, Dzsingisz kán és Tamerlane (Timur Lenk), aki birodalma fővárosává is tette, és az Univerzum központjának nevezte el. Iránból, Indiából, Perzsiából és Mongóliából érkező kereskedők és vándorok központja volt, amire Kína, a Közel-Kelet földrajzi közelsége és az Európából érkező impulzusok is hatással voltak.
Buhara
Az évszázadok óta Bukhoro-i-sharif (Nemes Buhara) és az Iszlám Kupola néven ismert Buhara (üzbégül Buxoro) Közép-Ázsia egyik legrégebbi városa, amely mintegy 2500 éves múltra tekint vissza. A szent város, Buhara neve szanszkrit nyelven „kolostort” jelent, és a középkori „muszlim Keleten” vallási fellegvárként tisztelték. Ennek is köszönhetően később, a 10. században Buhara vallási és kulturális központtá vált, ahol olyan híres költők, mint Rudaki és Dakiki, valamint az orvos Avicenna is éltek. Emellett Buhara része volt annak, amit Aranyútnak neveztek, vagyis az ókori Selyemút északi és déli ága találkozási pontjának.
Khíva
Bár a helyi legendák szerint a várost Shém, Noé fia alapította, Khíva nem a legősibb városa Közép-Ázsiának vagy Üzbegisztánnak. Khíva ma az UNESCO Világörökség része, jól megőrzött történelmi központjáról ismert, amely az egykori dicsőségéről tanúskodik, mint a Selyemút jelentős kereskedelmi állomása. A város híres jellegzetes építészetéről, köztük az Ichon-Qala erődről, az Islam Khodja minaretről és a Tash-Hauli palotáról. Khíva az iszlám civilizáció kulcsfontosságú központja volt a régióban, és döntő szerepet játszott a kereskedelem és a kultúra fejlődésében Közép-Ázsiában. Üzbegisztán híres hármasában, Szamarkandban, Buharában és Khívában található meg a muszlim világ legnagyobb épített öröksége. Mindhárom városnak megvan a maga jellegzetes íze és hangulata. Szamarkand a legnagyobb ezek közül. Az ókori város központjában található Regisztán és a medreszek együttese egy különleges világnak ad otthont. Buhara önmagában egy egész történelmi látlelet, míg Khíva elég kicsi ékszerdoboz ahhoz, hogy az ember vállára ránehezedjen a történelem. Az építészeti, kulturális és a történelmi örökség tekintetében Üzbegisztán elrabolja a többi szomszédos országtól a rivaldafényt. Szamarkand, Buhara és Khíva jelentősége abban rejlik, hogy a ma embere számára ötvözi és érezteti az ókori Selyemút, a muszlim világ és az Ezeregyéjszaka meséinek örökségét.