A selyemút újjászületik: az Országgyűlés delegációja Kazahsztánban
Stratégiai partnerség, parlamenti párbeszéd, humanitárius kapcsolatok, nemzetközi szervezeteken belül kapcsoltok erősítése - ezek voltak a fő témái a magyar Országgyűlés delegációjának tárgyalásainak Kazahsztánban.
A selyemút újjászületik: az Országgyűlés delegációja Kazahsztánban
Selyemutak

A selyemút újjászületik: az Országgyűlés delegációja Kazahsztánban

Fotó: Facebook
Eurázsia 07/05/2025 12:50

Stratégiai partnerség, parlamenti párbeszéd, humanitárius kapcsolatok, nemzetközi szervezeteken belül kapcsoltok erősítése - ezek voltak a fő témái a magyar Országgyűlés delegációjának tárgyalásainak Kazahsztánban.

Murat Nurtleu, a Kazah Köztársaság miniszterelnök-helyettese és külügyminisztere találkozott a magyar Országgyűlés küldöttségével, amely hivatalos látogatást tett Kazahsztánba - adta hírül a magyar nagykövetség.

A magyar küldöttséget az Országgyűlés Magyar-Kazah Baráti Csoport elnöke, Fazekas Sándor, csoport elnökhelyettese, Kovács F. Sándor, valamint az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése Politikai és Demokrácia Bizottságának tagja, Németh Zsolt képviselte.

A találkozó során a felek megvitatták a kazah-magyar kapcsolatok jelenlegi helyzetét és jövőbeli kilátásait, különös tekintettel a parlamentközi párbeszéd erősítésére, a humanitárius kapcsolatok bővítésére és a nemzetközi szervezeteken belüli együttműködésre, beleértve az Európa Tanácsot és az EBESZ-t.

Nurtleu miniszter hangsúlyozta az Asztana és Budapest közötti stratégiai partnerség további elmélyítésének fontosságát, amely a történelmi barátságon, a kölcsönös tiszteleten és a kulcsfontosságú nemzetközi kérdések közös megközelítésén alapul.

Kazahsztán külügyminisztere gratulált Fazekas Sándornak, hogy Tokajev Kaszim-Zsomart elnök rendelete alapján a kétoldalú együttműködés erősítéséhez való személyes hozzájárulása elismeréseként a Dosztik (Barátság)-rend II. osztályú kitüntetést adományozta.

A megbeszélés során felek különös figyelmet fordítottak Kazahsztánnak az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésével való együttműködésére, különösen a jogállamiság, az emberi jogok és a demokratikus elvek előmozdítása terén. Ebben az összefüggésben mindkét fél megerősítette az európai intézményekkel folytatott konstruktív párbeszéd további fejlesztéséhez fűződő kölcsönös érdekét.

A kazah külügyminiszter bizalmát fejezte ki az Európa Tanács „Szomszédsági együttműködési prioritások (NCP) Kazahsztán számára 2024-2027” című programjának sikeres végrehajtásában, amely az államfő által kezdeményezett reformok logikájával összhangban számos kulcsfontosságú területet érint az emberi jogok és a belpolitikai fejlődés terén.

Az együttműködés kiszélesítésével és elmélyítésével kapcsolatos kérdésekről részletesebben is szó esett Németh Zsolt és Vaszilenkó Roman kazah külügyminiszter-helyettes találkozóján. A miniszterhelyettes átfogó áttekintést adott az európai vendégnek Kazahsztán rendszerszintű politikai és társadalmi-gazdasági reformjairól, amelyek célja egy igazságos és méltányos Kazahsztán felépítése.

Vaszilenkó miniszterhelyettes megjegyezte, hogy Kazahsztán az Európa Tanács négy egyezményének részese, és kifejezte Kazahsztán érdeklődését a Tanáccsal való együttműködés további erősítése iránt, a szervezet további eszközeihez való csatlakozással, ami hozzájárulna az ország politikai modernizációjához és gazdasági fejlődéséhez.

Ebben az összefüggésben megemlítették a Velencei Bizottsággal való pozitív együttműködést, mivel az szakértői és tanácsadói támogatást nyújt Kazahsztán jogi intézményeinek reformjához.

A felek hangsúlyozták a kazah parlamenti képviselők, kormánytisztviselők és a nem kormányzati szervezetek képviselői aktív részvételének fontosságát a PACE ülésein, amely hasznos platformként szolgál a tapasztalatok megosztására és a Kazahsztánban zajló folyamatokról szóló objektív információk bemutatására.

Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások