Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy a londoni tárgyalások során tető alá hozták a kereskedelmi megállapodást Kínával. Szűkszavú beszámolója szerint Amerika megkapja azokat a mágneseket és ritkaföldfémeket, amelyekre szüksége van, cserébe azért, amit az Egyesült Államok ad a megállapodás értelmében. Ezek közül Trump a kínai diákok amerikai egyetemi tanulmányainak engedélyezését emelte ki, amivel elmondása szerint neki sosem volt problémája. Tájékoztatása szerint az alku már csak az ő és Xi Jinping jóváhagyására vár.
A bejegyzésben Trump azt is elárulta, hogy összesen 55 százalékos vám sújtja majd az Amerikába exportált kínai termékeket, míg visszafelé a vám szintje 10 százalék lesz.
Ez az amerikai részről magasabb a májusi vámtűzszünet során kialakult 30 százalékos szintnél, míg a kínai vámok nem változtak.
Az MTI emlékeztetett rá, a kétoldalú tárgyalások hétfőn kezdődtek a legjelentősebb nagy-britanniai diplomáciai események helyszínéül szolgáló londoni Lancaster House-ban. Amerikai részről Scott Bessent pénzügyminiszter, Howard Lutnick kereskedelmi miniszter és Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője vett részt a találkozón.
Sikerült olyan keretrendszer létrehozásáról megállapodásra jutni a kínai küldöttéggel, amely elvezethet a genfi tárgyalásokon, illetve Donald Trump amerikai és Xi Jingping kínai elnök múlt heti telefonbeszélgetésén elért konszenzus végrehajtásához - nyilatkozta bizakodóan már szerda reggel Lutnick. A genfi megjegyzésével arra utalt, hogy Peking és Washington május közepén Genfben megállapodott a kínai importra kivetett 145 százalékos amerikai, illetve az amerikai importra kiszabott 125 százalékos kínai vámtarifák 90 napos felfüggesztéséről és a tárgyalások folytatásáról.
A megállapodás hírére gyorsan reagált Szijjártó Péter. A Külgazdasági és Külügymjinisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti megegyezés jó hír Magyarország számára, ugyanis hazánk két legnagyobb, Európai Unión kívüli kereskedelmi partneréröl és beruházójáról van szó.
"Brüsszel viszont foghatja a fejét: miközben az amerikaiak és a kínaiak megállapodtak egymással, az EU elszigetelte magát a világgazdaság meghatározó szereplőitől" - emelte ki.
"Nincs vámmegállapodás az Egyesült Államokkal, de vámokat vezettek be a kínai autóiparral szemben, szankciókat Oroszországgal szemben, az európai versenyképesség ezért durván lejtmenetbe került" - folytatta.
"Ursula von der Leyen Európai Bizottsága több kárt okozott eddig az európai gazdaságnak, mint bármilyen vám bevezetése" - tette hozzá.