A független német Kiel Institute által közzétett 2023. decemberi kieli kereskedelmi index legfrissebb adatai azt mutatták, hogy a jemeni húszik teherhajók elleni támadásai a Vörös-tengeren az oda szállított konténerek mennyiségének több mint felével, közel 70 százalékkal csökkentek.
A világkereskedelem is 1,3 százalékkal esett vissza 2023 novembere és decembere között. A támadások arra kényszerítették a hajózási társaságokat, hogy útvonalat változtassanak, és hajóikat hosszabb, drágább utakra küldjék.
Ahelyett, hogy áthajóznának a Vörös-tengeren, a hajók most Afrikát és a Jóreménység fokát járják körül, amely útvonal 7-20 napig tart. Az út hossza drámaian megnövelte a fuvardíjakat, egy szabványos 40 lábas konténer Kína és Észak-Európa között jelenleg több mint 4000 dollárba kerül, szemben a novemberi 1500 dollárral.
Ennek eredményeként a szállítási költségek és a tranzitidő a Kelet-Ázsia és Európa közötti árumozgásban akár 50 százalékkal is megnőttek, a Németországból és az EU-ból származó import és export pedig egyes esetekben jelentősen visszaesett.
Az indexadatok legutóbbi frissítése továbbra is enyhe negatív tendenciát jelzett a világkereskedelemben és a főbb gazdaságok közötti kereskedelemben. A közel-keleti konfliktus, különösen a konténerszállító hajók elleni támadások a Vörös-tengeren, valószínűleg az egyik oka a hónap során tapasztalható gyenge kereskedelemnek.
Marokkó kivételes földrajzi helyzetben van: egyszerre kapu Afrika, Európa, sőt a Közel-Kelet, az óceánon túl pedig akár az Egyesült Államok felé. Nem csoda, hogy az észak-afrikai tagja az Övezet és Út kezdeményezésnek, és egyre szorosabbra fűzi kapcsolatait Kínával. Kínai vállalatok építik az ország egyik zászlóshajó projektjét, a nagy sebességű vasúti hálózatot is. Ugyanakkor a távol-keleti turisták közül is egyre többen fedezik fel Marokkót.
Komoly kitörési lehetőség a magyar boroknak Ázsia, éppen ezért kiemelt figyelmet szentel a bormarketing a térségnek. Arról, hogy eddig milyen eredmények születtek, és mit tartogat a jövő Ázsiában a magyar borászoknak, Rókusfalvy Pállal beszélgettünk, aki immár több mint két éve hazánk nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztosa.
Az agrárium szerepe és lehetőségei világszerte átalakulóban vannak, az idősödő gazdatársadalom pedig nem csupán Európában, hanem Ázsiában is egyre égetőbb kérdéssé vált. Míg az Európai Unió a generációs megújulással és különböző támogatásokkal igyekszik kezelni a helyzetet, addig Japán, Dél-Korea és Kína is különböző megoldásokkal próbálja biztosítani mezőgazdaságának jövőjét. Példaként állhat-e Magyarország az eurázsiai térség előtt?