Abdullah Király Gazdasági Városa
King Abdullah Economic City (KAEC), Szaúd-Arábia új vörös-tengeri kapuja.
Abdullah Király Gazdasági Városa
Selyemutak

Abdullah Király Gazdasági Városa

Fotó: AFP/Omar Salem
Bernek Ágnes 08/05/2024 22:00

Szaúd-Arábia korábbi uralkodója, Abdullah bin Abdul-Aziz Al Szaúd király 2006-ban a Vörös-tenger partvidékén új várost alapított, amelyet az uralkodó tiszteletére King Abdullah Economic City-nek, hivatalosan rövidítve KAEC-nek neveztek el. A magánfinanszírozás keretében épülő város kiváló stratégiai földrajzi helyzettel rendelkezik, közúti és nagysebességű vasúti összeköttetése van Dzsiddával és az iszlám világ két legszentebb helyével, Mekkával és Medinával. A KAEC kapuvárosi szerepkörének kialakítása terén kiemelten fontos az, hogy 2019-ben Mohammed bin Szalman szaúdi koronaherceg átadta a King Abdullah kikötőt, amely 2022-re már bekerült a világ száz legjobb kikötője közé.

Szaúd-Arábia korábbi uralkodója, Abdullah bin Abdul-Aziz Al Szaúd (1924-2015) uralkodásának első évében, 2005-ben nagy szabású gazdasági, társadalmi modernizációs programot kezdett el. Ennek kiemelt célkitűzései közé tartozott az ország kőolajtól való függőségének csökkentése, a környezeti fenntarthatóság szempontjainak érvényesítése, s olyan új „smart”, okosvárosok létrehozása, amelyek fenntartható, magas életminőséget biztosítanak a népesség számára. Ezen nagyszabású megaprojekt egyik fő eleme volt egy új város alapítása a Vörös-tenger partvidékén, amelyet az uralkodó tiszteletére King Abdullah Economic City-nek, hivatalosan rövidítve KAEC-nek, vagyis Abdullah Király Gazdasági Városának neveztek el.

A jövő építése”

A 181 négyzetkilométer fejlesztési területtel rendelkező város építése 2006-ban kezdődött el, s várhatóan 2025- re fog az építkezés befejeződni. Lakóinak száma jelenleg hétezer fő, de a várakozások szerint mintegy kétmillióan élnek majd itt. A város honlapján – www.kaec.net – minden részletes információ megtalálható, mind az üzleti tevékenységgel, mind az ingatlanvásárlással, mind a turizmussal kapcsolatban.

A város mottója a következő: „A jövő építése”. A város attól is különleges, hogy magánfinanszírozás keretében épül, az Emmar, The Economic City elnevezésű, 2006-ban alapított szaúdi részvénytársaság fejleszti. Az anyavállalat, az Emmar Properties az Egyesült Arab Emírségek legnagyobb ingatlanfejlesztő vállalata. Dubai leghíresebb ingatlanépítkezéseit (Burj Kalifa, Dubai Mall) ez a cég bonyolította/bonyolítja le. Az Emmar Properties nemzetközi ingatlanfejlesztő tevékenységét kiemelten a Közel-Keleten (így Szaúd-Arábiában is) és Afrikában, valamint Indiában és az USA-ban végzi.

A KAEC Szaúd-Arábia új kapuvárosa is egyben, ugyanis kiváló stratégai földrajzi helyzettel rendelkezik. A város a Vörös-tenger partvidékén, Dzsidda városától száz kilométerre északra található. Dzsiddában 1981-ben nyitották meg a Szaúd-Arábia alapítójáról Abdul-Aziz al Szaúd királyról elnevezett nemzetközi repülőteret (King Abdulaziz International Airport – KAIA), amelyet 2019-re jelentősen kibővítettek és felújítottak. Dzsidda az iszlám világ egyik legszentebb helyének, Mekkának a tengeri kapuja, amely évről évre az iszlám zarándokok hatalmas tömegeit fogadja.

A KAEC városától 219 km-re északra található az iszlám világ másik szent helye, Medina városa. A két Szent Mecset közötti közlekedési kapcsolatot a Haramain nagysebességű vasútvonal biztosítja. A 2018-ban átadott, 453 km hosszú, 300 km/h sebességgel közlekedő vasút révén Mekka és Medina között kevesebb mint két óra az utazási idő. A két Szent Mecset közötti vasúti összeköttetés Dzsidda városa, e város nemzetközi repülőtere és a KAEC között halad, ez utóbbiban külön városrészt építettek a Haramain vasútvonal állomásának és az ezzel összefüggő szolgáltatási tevékenységeknek.


Egy vízió három pillére

A KAEC stratégiai földrajzi helyzete az utóbbi években még inkább felértékelődött a jelenlegi uralkodó, Szalman bin Abdul-Aziz Al Szaúd és Mohammed bin Szalman szaúdi koronaherceg által 2016-ban meghirdetett Saudi Vision 2030 kormányzati program révén. E víziónak ugyanis három kiemelt pillére van: egyrészt Szaúd-Arábiát az arab/iszlám világ központi területévé kell tenni, mivel az országban van a két Szent Mecset, másrészt a gazdaság diverzifikálásának elősegítése, kiemelten a szaúdi vállalatok külföldi befektetéseinek ösztönzése révén, harmadrészt pedig az országot olyan globális központtá, olyan „világkapuvá” kell alakítani, amely összeköti Ázsiát, Európát és Afrikát.

Mivel a KAEC kiváló közlekedési összeköttetéssel rendelkezik Mekkával és Medinával, továbbá e városban egyre fontosabb az ipari és az üzleti tevékenység, s a Vörös-tenger partvidéke hatalmas mértékben felértékelődik különösen az Ázsia és Európa közötti fő tengeri útvonal (a 21. századi Új Tengeri Selyemút) révén, így e város a közeljövőben még további jelentős fejlesztések elé néz.

Ezen kormányzati programmal összhangban 2019- től a KAEC igazi globális kapuvárossá vált, mivel Mohammed bin Szalman szaúdi koronaherceg megnyitotta a King Abdullah kikötőt (King Abdullah Port). E mélyvízi kikötő és az ehhez kapcsolódó logisztikai infrastruktúra külön városrészt alkot. Ahogy az egész város, úgy a kikötő is magánfinanszírozás keretében épül, a Ports Development Company vállalat fejleszti, s ez a Közel-Kelet első magántulajdonban lévő kikötője.

A tizennyolc méter mélységű konténerterminálok, a világ legnagyobb konténerdarui, s a legújabb logisztikai és teljesen integrált kikötői digitális szolgáltatásoknak köszönhetően a King Abdullah kikötőt a Világbank 2022-ben a világ leghatékonyabb konténerkikötőjének minősítette, s immár a világ száz legjobb kikötője között szerepel.


Igazi okosváros

Természetesen a KAEC ipari övezete, a Haramain vasútvonal állomásának területe és a King Abdullah kikötő mellett kiemelten fontos a tengerparti sávban lévő lakóövezeti rész, amelyben hat lakónegyedet építenek a különböző vásárlói igényeknek megfelelően. Ezen lakónegyedekben már több szálloda is épült, mivel a KAEC egyre inkább a nemzetközi turisztikai desztinációk közé is bekerült.

A fenntarthatósági szempontok kiemelt fontosságúak a város építése terén, így a település kizárólag megújuló energiákat, víztakarékos technológiákat, intelligens közlekedési rendszereket és a legfejlettebb digitális infrastruktúrát használja. Mindezen túl az életminőség javítása érdekében a legmodernebb technológiával működő orvosi központot, valamint alap- és középfokú iskolákat építettek.

Ez még nem minden, hiszen a várostól harminc kilométerre délre, Thuwalban található a néhai Abdullah király által megnyitott King Abdullah Tudományos és Műszaki Egyetem (King Abdullah University of Science and Technology, KAUST). Mindezek alapján megállapíthatjuk, hogy a 2006-ban alapított KAEC nem csak világkereskedelem egyik új kapuvárosa, hanem a fenntarthatóság minden szempontját figyelembe vevő igazi okosváros is.



A szerző geopolitikai szakértő, a BME Közgazdaságtan Tanszékének geopolitikai oktatója.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. májusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások