Agrárinnovációk: Kína diktálja a tempót
Élen jár Kína a mezőgazdasági innovációk terén. Az új technológiák bevezetésével jelentősen javítják a termelékenységet, csökkentik a költségeket, és fenntarthatóbbá teszik a mezőgazdaságot.
Agrárinnovációk: Kína diktálja a tempót
Selyemutak

Agrárinnovációk: Kína diktálja a tempót

Fotó: iStock
Horváth Dominik 11/03/2025 22:00

Élen jár Kína a mezőgazdasági innovációk terén. Az új technológiák bevezetésével jelentősen javítják a termelékenységet, csökkentik a költségeket, és fenntarthatóbbá teszik a mezőgazdaságot.

Az új megoldások, mint a drónok, a mesterséges intelligencia (AI), az automatizált rendszerek és a blockchain technológia már most is komoly hatással vannak a mezőgazdaságra, Kína pedig élen jár az innovációkban. Körképünkben bemutatjuk, hogyan alkalmazzák Kínában ezeket a high-tech fejlesztéseket a mezőgazdaság különböző területein.

Ki drónon száll fölébe..

Kiemelt szerepet kapnak a modern kínai mezőgazdaságban a drónok, mivel lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy gyorsan és pontosan végezzenek el különböző munkákat, miközben csökkenthetik a költségeket és növelhetik a termelékenységet. Ezek a drónok képesek valós időben nyomon követni a termőföldek állapotát, beleértve a növények egészségét, a talajnedvességet és a kártevőket. Az érzékelők által begyűjtött adatok alapján a kínai gazdálkodók azonnal információkat kapnak, amelyek segítenek a gyors döntéshozatalban.

A permeteződrónok segítségével a növényvédő szerek, a műtrágyák pontosan és egyenletesen juttathatók ki, csökkentve a vegyi anyagok szükségtelen használatát. Ez nemcsak környezetbarátabb megoldás, hanem gazdaságilag is előnyös, mivel csökkenti a túlzott vegyszerezés költségeit. Kína teljes gyapottermelésének mintegy 90 százaléka az északnyugati Xinjiang Ujgur Autonóm Tartományból származik, amely régió az ország területének egyhatodát foglalja el. Xinjiang a drónok mellett műholdas navigációt és nagyméretű mezőgazdasági gépeket is alkalmaz a gyapottermelés fellendítésére.  A régió mezőgazdasági és vidékügyi hatóságainak adatai szerint a gyapottermesztés és betakarítás 90 százalékát gépek végzik.

A Xinhua hírügynökség a xinjiangi Yang Haoran példáján mutatta be a drónok használatának valódi erejét. A gyapottermesztő – hasonlóan más innovatív gazdálkodókhoz – mezőgazdasági drónokkal végez permetezést, műtrágyázást és a földek monitorozását. A drónok több mint kétszázezer négyzetméternyi földet képesek kezelni egy nap alatt, így nemcsak gyorsabbá teszik a munkát, hanem csökkentik a vízfogyasztást és a munkaerő szükségességét is. Yang emellett helyi gazdáknak is oktat drónkezelést.

A közép-kínai Hubei tartományban található Three Gorges víztározó mellett „teherhordó drónok” működnek, hogy kiszállítsák a narancsot a hegyekből. Hubei tartományban pedig több mint 200 mezőgazdasági drónt vásároltak, valamint mintegy 500 kezelőnek biztosítottak ingyenes képzést. A Science and Technology Daily szerint a mai napig több mint 2 millió BeiDou helymeghatározó műveleti terminállal ellátott mezőgazdasági gépet telepítettek országszerte, köztük több mint 150 ezer növényvédő drónt. Ez csak néhány példa arra a hatalmas fejlesztéscunamira, mely ömlik a kormánytól a kínai mező gazdaságba.
FOTÓ: ISTOCK

Kína konkrét tervekkel is készül

Tavaly október 23-án a kínai Földművelésügyi és Vidékügyi Minisztérium bemutatta az „Intelligens Mezőgazdasági Cselekvési Terv 2024–2028”-at, amely a korábbi „Vidéki és Mezőgazdasági Digitalizációs Fejlesztési Terv 2019–2025”-re épült. Kínában felismerték, hogy a digitalizáció elengedhetetlen az élelmezésbiztonság eléréséhez és a vidéki területek újjáélesztéséhez, a MARA és a kormány stratégiai kezdeményezéseket tett az intelligens mezőgazdaság terén. A cél az, hogy 2028-ra a mezőgazdasági termelésben a digitális integráció országos aránya meghaladja a 32 százalékot.

Mesterséges intelligenciát is használnak

A mesterséges intelligenciának (AI) többféle felhasználása is van: segítségével a gazdálkodók pontos előrejelzéseket kaphatnak a termés mennyiségére vonatkozóan. Az előző évek adatain és időjárási előrejelzéseken alapulva meg tudják határozni a várható hozamot, így segítve a gazdákat a megfelelő időzítésű öntözés és betakarítás tervezésében. Az AI képes felismerni a kártevőket és a betegségeket a növények levelein, és javaslatokat tenni a leghatékonyabb kezelési módszerekre. Ez különösen fontos a vegyi anyagok minimalizálása szempontjából.

A szerző gazdasági újságíró.

Ez a cikk az Eurázsia 2025. márciusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek.


Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások