Ha van ország, amely öles léptekkel halad a zöldátállásban, az az Egyesült Arab Emírségek. Ugyan dúskálnak a fosszilis energiahordozókban, csak 2022 és 2023 között 70 százalékkal bővült a megújuló források kapacitása. Nemcsak a napelemparkok és szélturbinák bővülnek rohamtempóban, de 2021-ben üzembe helyezték az ország első atomerőművét is.
Idén szeptember elején pedig elindult a Barakah Nukleáris Erőmű negyedik reaktora is, darabonként 1400 megawattos kapacitással. Becslések szerint így már az ország teljes áramfogyasztásának 25 százalékát ebből fedezik.
Alig helyezték üzembe az utolsó reaktort, sajtóértesülések szerint Abu Dzabi máris a következő atomerőmű építését fontolgatja. A Reuters információ szerint a lakosság, valamint az ipari termelés növekvő igényei miatt újabb, hasonló teljesítményű nukleáris erőmű felhúzásán gondolkoznak.
Már el is kezdődött a versenyfutás: a Barakahot ugyan a dél-koreaiak építették 25 milliárd dollár összköltségen, azonban az Egyesült Arab Emírségek világossá tette, ez nem jelenti automatikusan azt, hogy ismét ők lennének a befutók. Esélyes lehet még az Egyesült Államok is, amely nemcsak az ország egyik fő szövetségese, de 2009-ben nukleáris megállapodást is kötöttek. Szóba jöhet még Kína, vagy akár Oroszország is.