Milyennek találta a parlamenti választások lebonyolítását?
Az üzbegisztáni parlamenti választások idén nagy figyelmet kaptak, hiszen a választási rendszer és a politikai tér is változáson ment keresztül az utóbbi években. A választási eljárás részben vegyes rendszeren alapul, amely lehetővé teszi, hogy a választók közvetlenül szavazhassanak a képviselőjelöltekre az egyéni körzetekben, míg a képviselői helyek másik felét arányos rendszerben, pártlisták alapján osztják el – ez összesen százötven képviselőt jelent. Ez a rendszer biztosítja, hogy különböző pártok és politikai irányzatok képviseltetve legyenek a parlamentben. A választási kampány és a voksolás során az EBESZ megfigyelői külön figyelmet fordítottak a politikai pluralizmus megvalósulására és a nők választásokon való részvételének biztosítására, hiszen a választásokon először volt érvényben a negyven százalékos női kvóta minden párt számára. Az öt induló politikai párt – köztük a győztes Liberális-Demokrata Párt és az új, progresszív Ökológiai Párt – lehetőséget kapott jelöltjeik bemutatására. Összességében a választásokkal kapcsolatos benyomások pozitívak, hiszen az új választási rendszer és a nők nagyobb arányú részvétele hozzájárulhat a demokratikus átalakuláshoz és az üzbegisztáni társadalmi innovációhoz. Az EBESZ és más nemzetközi szervezetek jelenléte pedig erősítést jelentett az átláthatóság és a tisztaság biztosításához.
A választás színterein kívül hova volt még alkalmuk ellátogatni?
Lehetőségem nyílt meglátogatni a Keleti Tudományok Egyetemét, ahol az egyetem vezetésével a lehetséges együttműködés kereteit tekintettük át. Közös kutatások, kurzusok és konferenciák szervezésében állapodtunk meg a magyar és üzbég egyetemek kooperációjában, melynek fókuszában az eurázsiai térség áll, természetesen Közép-Ázsia dinamizáló szerepének figyelembe vételével. A Magyar Rektori Konferencia Nemzetközi Bizottságának társelnökeként az üzbég Felsőoktatási és Innovációs Minisztériumban elkezdtük a soron következő Üzbég-Magyar Rektori Fórum előkészítését, mely előreláthatólag jövő áprilisban Taskentben kerül megrendezésre, párhuzamosan egy a mesterséges intelligencia alkalmazási perspektívára és versenyképességi kérdésekre fókuszáló közös konferenciával. Üzbegisztán kulcsszereplő a térségben, rövid időn belül szeretne Közép-Ázsia felsőoktatási nagyhatalmává válni.
Hogyan értékeli az üzbegisztáni politikai változásokat, az új alkotmányhoz kötődő reformokat?
Mindezek az ország politikai átalakulását jelzik, céljuk a demokratikus folyamatok erősítése és a társadalmi stabilitás biztosítása. Tavaly népszavazással elfogadták az új alkotmányt, amely szá - mos területen hozott jelentős változásokat. Az új alkotmány megnövelte az elnöki ciklus hosszát öt évről hét évre, és bevezette a korábbi elnöki ciklusok „lenullázásának” elvét, ami lehetőséget ad az új választási indulásra a hivatalban lévő elnök számára. Az alkotmányos reformok továbbá erősítik a jogállamiságot, és nagyobb figyelmet fordítanak az alapvető emberi jogok, köztük a véleménynyilvánítás és a gyülekezési jog védelmére. Az oktatás és egészségügy fejlesztésére vonatkozó új szabályok is bekerültek, valamint előírták a környezetvédelem és a fenntarthatóság hangsúlyosabb támogatását, amelyek fontos előrelépést jelentenek a jövőbeni gazdasági és társadalmi fejlődés szempontjából. Az új alkotmány célja továbbá a parlament szerepének erősítése és a helyi önkormányzatok hatáskörének bővítése, ami a hatalom decentralizálását és a demokratikusabb kormányzást tesz lehetővé.
Korábban is járt már Üzbegisztánban megfigyelőként, például a legutóbbi elnökválasztáson. Magáról az országról milyen tapasztalatokat szerzett?
Lenyűgöző, ahogy az üzbégek kifejezik vendégszeretetüket, a tradíciók értelmében a vendég családtag, különleges tisztelet jár neki. Fiatal társadalomról beszélünk, évente egymillió gyerek születik, a családokban tipikusan négy-öt gyerek van. A választásokon a jelöltek átlagéletkora negyvennégy év volt, kilencven százalékuk rendelkezett diplomával, több mint negyven százalékuk nő. Üzbegisztánban is központi kérdés a fenntarthatóság, egy év alatt látványosan javult a városi infrastruktúra. Csak zöld buszok járnak a tömegközlekedésben, elterjedt és jól működik az online ügyintézés, és jelentősen nőtt az elektromos autók részaránya. Óriási léptekkel fejlesztik a turizmust, szemmel láthatóan rengeteg a turista, gasztronómiai tekintetben pedig Üzbegisztán világhatalom!
A szerző az Eurázsia főszerkesztő-helyettese.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. decemberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!