Bár részleteket nem árult el, Trump kiemelte: az Egyesült Államok célja, hogy Kína nyitottabb legyen az amerikai vállalatok számára. A találkozó első napján az amerikai pénzügyminiszter, Scott Bessent, valamint az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója, Jamieson Greer nyolcórás megbeszélést folytatott a kínai miniszterelnök-helyettessel, He Lifenggel. A tárgyalások vasárnap is folytatódnak, számolt be a Világgazdaság.
A háttérben az év elején kiéleződött vámháború áll: Trump februárban 145 százalékos vámot vetett ki a kínai importárukra, amire válaszul Peking 125 százalékos ellenintézkedéseket hozott. Ennek hatására gyakorlatilag megbénult a közel 600 milliárd dolláros éves kétoldalú kereskedelem. A vámpolitika miatt globális ellátási láncok szakadtak meg, tőzsdei esések következtek, és világszintű gazdasági lassulástól való félelmek erősödtek.
A tárgyalások pontos helyszínét nem hozták nyilvánosságra, de szemtanúk szerint a delegációk egy privát genfi rezidencián folytatták az egyeztetéseket az ebédszünet után. A megbeszéléseket Svájc közvetítette, miután Guy Parmelin svájci gazdasági miniszter külön-külön tárgyalt a két féllel. Parmelin szerint már az is eredmény, hogy sikerült tető alá hozni a találkozót.
A kínai állami hírügynökség, a Xinhua szombati kommentárjában bírálta az Egyesült Államok „felelőtlen vámalkalmazását”, ugyanakkor pozitív fejleményként értékelte a tárgyalások megtartását. A beszámoló szerint Kína eltökélt a gazdasági érdekeinek megvédésében, de egyúttal a globális kereskedelmi rend fenntartása mellett is elkötelezett.
Elemzők óvatosan tekintenek a megbeszélések kimenetelére. Trump pénteken először utalt konkrét engedmény lehetőségére, amikor felvetette, hogy a 145 százalékos vám helyett egy „80 százalékos szint megfelelőbb lenne”. Ugyanakkor Washington és Peking eltérően értelmezi, hogy ki kezdeményezte az egyeztetéseket.