Az Egyesült Államok hadipara komolyan megérzi, hogy Kína betiltotta több ritka fém kivitelét – adta hírül a South China Morning Post. A hongkongi angol nyelvű lap a Govini december eleji jelentését idézve arról írt, hogy a lépés húszezer amerikai hadipari alkatrészt érinthet. Emlékeztettek rá, hogy ezeket a ritka fémeket használják többek között a lőszerekben, a kábelekben, de még a nukleáris fegyverekben, éjjellátó szemüvegekben, sőt elektromos járművek akkumulátorában is.
Peking „nemzetbiztonsági érdekeinek védelme érdekében” a hónap elején betiltotta, hogy az Egyesült Államokba szállítsanak: gallimot, germániumot, antimont, és úgynevezett szuperkemény anyagokat, továbbá szigorúbb ellenőrzést vezetett be a grafit exportjára.
A lépésre azután került sor, hogy Washington bővítette azt a kínai vállalati listát, amelyekre a számítógépes chip-gyártó berendezések, szoftverek és nagy sávszélességű memóriachipek exportellenőrzése vonatkozik. Az Egyesült Államok nem titkolt célja ezzel az volt, hogy megakadályozzák, Kína hozzájusson a legmodernebb technológiákhoz.
A Govini jelentése rámutatott, hogy az amerikai készletek mérete nem ismert, de a fenntarthatóság érdekében biztosan szükség van utánpótlásra. Márpedig az amerikai beszállítási láncok 87 százalékban kínai vállalatoktól függenek.
Ráadásul ezeket a forrásokat pótolni sem egyszerű. A cikk emlékeztetett rá, hogy Kína a ritkaföldfémek nagyhatalma: az antimon 48 százalékát, a finomított gallium 98,8 százalékát, a finomított germánium 59,2 százalékát állítja elő.