Xi szerint ez a kettős modell egyszerre biztosítja a városok stabilitását és dinamizmusát, hozzájárulva hosszú távú jólétükhöz. „Az egy ország, két rendszer nemcsak Kína belső erősségeit bizonyítja, hanem hozzájárul a békés együttélés és a különböző társadalmi rendszerek közötti együttműködéshez, ami minden fél számára előnyös” - fogalmazott Xi.
Az elnök méltatta Makaó gazdasági mutatóit, különösen a gazdasági diverzifikáció terén elért eredményeit. Hangsúlyozta, hogy Makaónak tovább kell fejlesztenie globális kapcsolatait és vonzó környezetet teremtenie a nemzetközi tehetségek számára.
Makaó tavalyi GDP-je az 1999-es hétszeresére nőtt, az egy főre jutó GDP pedig az egész világon az egyik legmagasabb. Makaót emellett a világ egyik legbiztonságosabb helyeként tartják számon, az oktatás az óvodától ingyenes, a várható élettartam pedig 83,1 évre emelkedett – sorolta az eredményeket tudósításában a Xinhua.
Ho Jat Seng makaói főkormányzó az elnökkel való találkozásakor azt mondta: az anyaország támogatása nélkül a város nem érhette volna el jelenlegi sikereit. Kína reformterve, amelyet idén júliusban mutattak be, új lehetőségeket nyit Makaó számára a modernizációba való integráció és a gazdasági diverzifikáció terén - tette hozzá.
Xi látogatása során Makaót „Kína gyöngyszemének” nevezte, hangsúlyozva, hogy a városban végbemenő reformok kulcsfontosságúak az ország megújulásának és globális szerepének megerősítésében. A kínai elnök szavai szerint Makaó továbbra is példát mutathat a sikeres együttműködésre és fejlődésre az „egy ország, két rendszer” keretein belül.
Makaó, amely korábban portugál gyarmat volt, 1999-ben került vissza Kína fennhatósága alá, azóta különleges közigazgatású területként működik, hasonlóan Hongkonghoz, amely szintén 1999-ben került vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól. Ez a státus lehetővé teszi, hogy a kommunista Kína részeként mindkettő megőrizze évtizedek alatt kialakult rendszerét és életmódját.