Elon Musk, a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium társvezetője
A világ leggazdagabb embere, a Tesla és az X közösségi oldal vezérigazgatója, a SpaceX elnöke; jelentős üzleti érdekeltségei vannak Kínában. A Tesla 2019-ben nyitotta meg sanghaji óriásüzemét, amely az első teljes mértékben külföldi tulajdonú autógyár Kínában.
Felépítését a kínai állam olcsó hitelekkel és szabályozási engedményekkel segítette, a távol-keleti nagyhatalom pedig a Tesla második legnagyobb piacává vált. Musk tavaly áprilisban látogatást tett Pekingben, ahol találkozott Li Qiang miniszterelnökkel is. A megbeszélések középpontjában a Tesla önvezető szoftverének kínai bevezetése és az adatok külföldre továbbításának engedélyezése állt. Muskot egyesek – különösen a kínai sajtóban – Henry Kissingerhez hasonlítják, utalva arra, hogy jelentős szerepet játszhat a kínai–amerikai kapcsolatok mediálásában. Azonban, míg néhányan a milliárdos üzletembert pragmatikus közvetítőnek tartják, mások szerint a gazdasági érdekei kétségessé teszik ezen szerepének hitelességét. Ez különösen azért válik relevánssá, mert Musk tanácsadói szerepet kap a következő Trump-kormányzatban: Vivek Ramaswamyval együtt vezeti majd a Kormányzati Hatékonysági Minisztériumot (DOGE), így jelentős ráhatással lesz az elnök gazdaságpolitikájára. Musk kulcsszerepet játszott a kétpárti költségvetési megállapodás tavaly december eleji meghiúsulásában – amely az állam finanszírozását biztosította volna ez év márciusáig –, ugyanis azzal fenyegette meg nyilvánosan azokat a republikánus képviselőket, akik támogatták volna a megállapodást, hogy előválasztási kihívásokkal nézhetnek szembe. Ez a nyomásgyakorlás hozzájárult ahhoz, hogy többen megváltoztassák az álláspontjukat. Musk ellenkezésének hátterében egyes képviselőházi demokraták szerint az állt, hogy a megállapodás kínai befektetéseket korlátozó rendelkezéseket tartalmazott volna. Az egyezmény végső szövegéből törölték vagy puhították a Kínát kritizáló részeket.
Vivek Ramaswamy A Kormányzati Hatékonysági Minisztérium társvezetője
Az indiai származású amerikai üzletember biotechnológiai vállalata, a Roivant Sciences 2018-ban fogott ös - sze egy kínai állami tulajdonú befektetési társasággal, hogy megalapítsa a Sinovant Sciences gyógyszeripari céget. Ramaswamyt támadások érték a Kínában lévő üzleti érdekeltségei miatt, és 2021-re elkezdett elhatárolódni az ázsiai országban folytatott üzleti vállalkozásaitól, illetve visszavonult a Roivantból. Mostanra kifejezetten Kína-kritikus álláspontot képvisel, csökkentené a Kínának való gazdasági kitettséget és többször is kifejezte aggályait a Kínai Kommunista Párttal, illetve a kínai szabályozási környezettel szemben.
David Perdue volt georgiai szenátor, pekingi nagykövetjelölt
A pekingi nagyköveti tisztség várományosa pályafutása során több vezető pozíciót töltött be nemzetközi vállalatoknál. A Reebok ázsiai piacainak fejlesztésében kulcsszerepet játszott, a vállalat gyártási tevékenysége pedig szinte teljes mértékben Ázsiára, különösen Kínára támaszkodott. A Sara Lee vállalatnál Perdue volt felelős az ázsiai üzleti kapcsolatok kiépítéséért, beleértve a kínai kormányzattal való együttműködést is. Ezek az üzleti kapcsolatok segítenek neki abban, hogy jobban megértse a kínai gazdasági környezetet, ami előnyt jelenthet a diplomáciai tevékenysége során. A kinevezése azt jelezheti, hogy a Trump-kormányzat folytatni kívánja a Kínával szembeni határozott politikát, különös tekintettel a kereskedelmi és biztonsági kérdésekre. Üzleti tapasztalatai és Kínával kapcsolatos ismeretei lehetővé tehetik számára, hogy hatékonyan képviselje az amerikai érdekeket.
A szerző a Makronóm Intézet junior elemzője .
Ez a cikk az Eurázsia 2025. februári számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!
Donald Trump második amerikai elnöki ciklusa alatt nagy adag realizmust és visszafogottságot fog alkalmazni a külpolitikában, csökkentve a feszültséget Pekinggel - vélik a Nikkei Asiának nemrég nyilatkozó szakértők, annak ellenére, Kínát bíráló politikusok kerültek fontos pozíciókba. Marco Rubio külügyminiszterként, Pete Hegseth védelmi miniszterként, Mike Waltz pedig nemzetbiztonsági tanácsadóként meglehetősen héja politikát jelenthet, ám a helyzet árnyaltabb lehet. Reid Smith, a Stand Together nevű szervezet külpolitikai alelnöke szerint Donald Trump egy stabil modus vivendire törekedhet Kínával, és várhatóan második ciklusában a csapata is ennek érdekében fog dolgozni. Smith arra utalt, hogy az első adminisztrációban John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadó és Mike Pompeo külügyminiszter összejátszottak, hogy megkerüljék az elnök akaratát és saját irányvonalukat érvényesítsék. Smith úgy látja, az új kormányban a héják ideológiai elszántsága is alacsonyabb. Jake Werner, a Quincy Institute kelet-ázsiai programjának megbízott igazgatója szerint az amerikai és a kínai elnök meg akar állapodni, stabil üzleti környezetet akarnak teremteni, ahol mindkét fél pénzt kereshet. Werner szerint az is kérdés, mekkora figyelmet fordít Trump Kínára más kérdésekkel szemben, és mekkora teret enged a külpolitikai csapatának. (ŐM)
A Donald Trump elnöki beiktatását megelőző hetekben Elon Musk egy sor jelentős megszólalást tett az európai politikával kapcsolatban, magára haragítva a kontinens több vezetőjét – és egyúttal új barátokat szerezve. A legnagyobb port azzal kavarta, hogy Olaf Scholz szociáldemokrata német alkancellárt alkalmatlannak nevezte, és a jobboldali, bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) pártot méltatta, amelynek társelnökével, Alice Weidellel közös podcastet is felvett. Keményen nekiment a munkáspárti brit kormánynak is, azzal vádolta a korábbi és jelenlegi baloldali vezetéseket, hogy eltussolták a kislányokat zaklató, prostituáló bevándorló bandák ügyét. Évek óta jó viszonyt ápol viszont Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel, aki tavalyelőtt jobboldali pártjának, az Olasz Testvéreknek (FdI) a nagygyűlésére is meghívta. A hírek szerint nagyszabású telekommunikációs megállapodás készül Olaszország és Elon Musk cége, a SpaceX között. Tavaly decemberben Floridában tárgyalt Orbán Viktor magyar kormányfő Donald Trumppal, az egyeztetéseken jelen volt Elon Musk, Mike Waltz leendő nemzetbiztonsági tanácsadó, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Jászai Gellért, a 4iG elnöke is. (ŐM)