A világ textilpiacának mérete a 2023-as 638,03 milliárd USD-ről 2024-ben 689,54 milliárd USD-re nőtt, azaz 8,1%-os összetett éves növekedési rátát könyvelhetett el egy év alatt. Amennyiben ez a tendencia továbbra is megmarad, akkor 2028-ra a piac mérete elérheti a 903,45 milliárd USD-t, éves szinten 7%-os összetett növekedési rátával számolva – derül ki
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből.
Szigethy-Ambrus Nikoletta cikkéből kiderül, a regionális teljesítmény alapján a tavalyi év során az ázsiai-csendes-óceáni térség volt a meghatározó. A bevételi részesedés több mint 50%-a az itt található nagyobb textilipari központokba koncentrálódott.
A legnagyobb textilgyártással foglalkozó vállalatok Kínában, Indiában, Bangladesben vannak, de magas a kibocsátás aránya Vietnámban és Pakisztánban is. A világ öt legnagyobb textilgyára közül három Kelet-Ázsiában (India, Kína, Japán), egy Pakisztánban és egy Olaszországban található.
Az indiai textilgyártás a jövőben várhatóan még nagyobb növekedést tud majd elérni, tekintettel arra a rendeletre, amely a külföldi közvetlentőke befektetéseket (FDI) kívánja ösztönözni az országban. Az EU-27 országaiba irányuló textil- és ruhaipari beszállító országok között is többségében ázsiai országokat láthatunk, amelyek részesedése az elmúlt bő egy évtized során jelentősen emelkedett a korábbiakhoz képest.
Az elemzés emlékeztet arra is, hogy Törökország helyzete a nemzetközi textilpiacon régóta meghatározó, az itt gyártott termékek magas minősége, versenyképessége világszinten is kimagasló. A gazdaság szempontjából a textilágazat különösen fontos, mivel a teljes termelés 15-17%-át is adhatja, továbbá több mint 4 millió embert alkalmaznak az ágazat vállalkozásainál.
Törökország az EU harmadik legnagyobb beszállítója lett néhány év alatt, ezen túl pedig jelentős mennyiségű terméket szállít az USA-ba is.
Az utóbbi években azonban folyamatosan visszaesés figyelhető meg az ágazat exportjában, amelyre a koronavírus-járványt követő gazdasági zsugorodás mellett a 2023-as földrengések is jelentősen hatottak. A földrengések tizenegy várost érintettek, amelyek 1616 ruházati és 1290 textilipari vállalatnak adtak otthont. A teljes ruha- és textilipari export 30%-a a katasztrófa által sújtott régiókból áramlott külföldre.
2022-ben 36,7 milliárd USD-t tett ki az ágazat exportja, 2023-ban ez az érték 10%-os visszaesést mutatott, ami az eddigi adatokhoz és a szektor korábbi teljesítményeihez képest jelentős.