Ázsiai pörgés neon-fényben
Forma-1-es pilótákkal járta a világot, filmsztároknak főzött egyedi menüsort, lételeme a pörgés. Reiner Ádám, a What's Running étterem executive séfje így a legjobb helyre került, amikor csatlakozott az étteremhez. Rajong az ázsiai ízekért, ami rímel arra, hogy az egyik leginnovatívabb vendéglátóhely konyháját irányíthatja. Amin kell, csavar, amit szükségesnek érez, magyarít, az élmény azonban mindenképpen garantált.
Ázsiai pörgés neon-fényben
Gasztronómia

Ázsiai pörgés neon-fényben

Fotó: Hegedüs Róbert
Velkei Tamás 03/04/2024 22:00

Forma-1-es pilótákkal járta a világot, filmsztároknak főzött egyedi menüsort, lételeme a pörgés. Reiner Ádám, a What's Running étterem executive séfje így a legjobb helyre került, amikor csatlakozott az étteremhez. Rajong az ázsiai ízekért, ami rímel arra, hogy az egyik leginnovatívabb vendéglátóhely konyháját irányíthatja. Amin kell, csavar, amit szükségesnek érez, magyarít, az élmény azonban mindenképpen garantált.

Színes neonfények világítanak felhőkarcolók tetején, az épületeket pedig egy tekergő vörös sárkány fűzi össze. Nem Szingapúrban, Tokióban vagy Hongkongban vagyunk, de a díszlet – a poszterek, a sárkány – tökéletes illúziót biztosít. A Budapest szívében található étterembe lépve szembetűnő, miként ötvözik a hagyományokat a modernitással. Az asztalok közepén egységesen indukciós főzőlapok találhatók, amelyek sugallják: nem egy átlagos vendéglátóhelyre érkeztünk.

Hot pot

A téli szürkeségből még csak ébredezik Budapest, ám a Wasabi cégcsoporthoz tartozó helyiség vibrál, hiszen a tavaly nyitott étterem egyik erőssége az Ázsia számos országában elterjedt étkezési forma, a hot pot. De miről is van szó? A hot pot lényege, hogy a vendég ízlésének megfelelően különböző alaplevek közül választhat, amelyet úgy tálalnak, hogy az asztali indukciós lapra helyezik. A főzőlapon folyamatosan forrón tarthatjuk a levet, és az étterem ikonikus vörös sárkánya alatt körbefutó szalagról kedvünkre válogathatunk a levesbe való alapanyagok közül. Tetszés szerint bármelyik tésztát, zöldséget leemelhetjük s ízesíthetjük vele az alaplevünket.

A hajszálvékonyra szeletelt, gyönyörűen felgöngyölt húsoknak elég a rövid hőkezelés, ugyanígy a rákok, kagylók sem igényelnek hosszadalmas főzést. A húsokat különleges szószokba mártogathatjuk.

„Ez egy igazi gasztroélmény, amelyben kicsit a vendég is séfnek érezheti magát, mégis, a főzés és az étkezés szabályozott keretek között zajlik” – állapítja meg az executive séf. Szerinte fokozza az élményt, ha játszunk a tészták, zöldségek karakterével, mert a különböző kombinációk más-más ízvilágú levest eredményeznek. Minden egyes látogatás új élményt kínál, az új alapanyagok új aromát indukálnak.

Sokan feltehetik a kérdést, miért térjenek be egy olyan étterembe, ahol a vendégnek „kell” főzni. A titok az élményben rejlik, az idehaza újszerű, közös programban, ami magával ragadja az embereket. Miután a vendégek kipróbálták, rákapnak az ízére, rájönnek, milyen újszerű és egyben trendi, vallják az étterem munkatársai.

„A hot pot szinte minden ázsiai országban megtalálható, igaz, más-más változatban” – vezet be bennünket a globális ázsiai gasztronómiai szokásokba Reiner Ádám. Furcsa, de a séf eredetileg BBQ-vonalon mozgott otthonosan, az ázsiai konyha a szerelmet jelentette számára.

Fűszerarzenál

Az executive séf sokat járt Ázsiában, nyolc éven át dolgozott a Forma-1-ben, egy osztrák cég alkalmazásában a Paddock Clubban főzött a száguldó cirkusz vendégeinek. A távoli kontinensen mindent végigkóstolt, folyamatosan képezte magát, eközben hatalmas fűszerarzenált gyűjtött.

A sokévnyi állandó utazás után Reiner Ádám kiszállt a Forma-1-ből, és itthon vállalt munkát. Előbb egy olasz étteremben helyezkedett el, majd a Wasabi cégcsoportnál lett séf. Onnan a Marvel és a Lionsgate filmgyártókhoz szerződött privát séfnek, az etyeki Korda Filmparkban főzött világsztároknak. A speciális igényeiket olyannyira sikerült kielégítenie, hogy például Ethan Hawke két nap után közölte vele: nem is kér étlapot, vakon megbízik a benne.

Fotó: Hegedüs Róbert

Mivel a Reiner Ádám éveken át részese volt az állandó pörgésnek, újra vágyta a mozgalmasabb életet, így amikor a Wasabi megkereste, hogy legyen náluk executive séf egy ázsiai levesezőben, azonnal igent mondott. A feladat ösztönözte, ugyanis az óriási földrészen az épphogy ízesített forró víztől kezdve, a valóságos ízbombát jelentő léig többféle alaplevet készítenek, ennek megfelelően különböző módszerek terjedtek el.

A What’s Running még csavart is egyet a koncepción: túlléptek az egyszerűbb alapleveken, és valódi leveseket használnak, amelyek több napon át is rotyoghatnak a konyhán, míg elérik a kívánt karaktert. Saját kacsából készített ramenjükre, és a hagyományostól kissé eltérő, de igazi ízbomba Pho Bojukra külön büszkék. Természetesen ezek mellett a klasszikus csípős csontlé is megtalálható a kínálatukban.

Kreatív csapat

Az étteremben hangsúlyosan különböző ázsiai országok konyhái jelennek meg, egy képzeletbeli körutazásra invitálva a vendégeket Kína, Vietnám, Japán és Thaiföld vidékeire. Ezt nagyon jól tükrözi a hot pot kínálaton túli á la carte étlap is: különleges bao és főétel kínálattal, amelyek között megtalálhatjuk a hot potos alapleveket is hagyományos formájukban, egytálételként, ha valaki esetleg nem szeretne főzőcskézni, vagy csak egy gyors ebédre, vacsorára vágyik. A szalagon körbefutó sushikat és desszerteket szintén megkóstolhatjuk, így igazán komplex gasztroélményben részesülhetünk.

Azért nem teljesen statikus a kínálat még egy ilyen tradicionális-fúziós étteremben sem – itt is van étlapváltás. A közelmúltban ünnepelte egyéves születésnapját az étterem, ezért frissítettek a kínálaton, hogy a törzsvendégeknek is biztosítsák a változatosságot. Az executive séf szeretné a szezonalitást is belecsempészni az étterembe. „Szerencsére nagyon kreatív csapat áll mögöttem, hoznak friss ötleteket és az új ételeket head séfemmel, Zilahi Gergővel együtt építjük be a kínálatba. Az érdem közös!” – szögezi le Reiner Ádám.


A szerző történész, újságíró.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. áprilisi számában jelent meg.  A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!
Bao császár

HOZZÁVALÓK:

• 1 kg császárhús

• 1 dl szójaszósz

• 0,5 dl mirin

• 1 dl fehérbor

• 4 db gua bao

• 200 gr lilahagyma

• 50 gr barnacukor

• 1 dl almaecet

• 50 ml Hoisin szósz

• Néhány levél saláta

ELKÉSZÍTÉS:

A császárhúst felrakjuk a szójával, a mirinnel és a fehérborral főni, annyi vizet adunk hozzá hogy ellepje a húst. Kis lángon addig főzzük, míg majdnem szétesik. Közben pótoljuk vissza az elfőtt vizet.

Miután megfőtt a hús, leszűrjük a főzőlevet (amit későbbi levesfőzéseknél használhatunk, mint egyfajta umami ízfokozót), a császárhúst pedig szépen felszeleteljük és egy kis fokhagymás szójával serpenyőben grillezzük.

A lilahagymánkat felszeleteljük vékonyra, és közben az almaecetben feloldjuk a barnacukrot, ezután beletesszük a hagymát és hagyjuk, hogy a savak átjárják, marinálják.

Felrakunk vizet egy lábasba, amin gőzölünk majd. Erre helyezzük a bambuszgőzölőt (vagy helyettesíthetjük egy tésztaszűrővel is), a lényeg, hogy a bao csak gőzzel érintkezzen. Behelyezzük baot a gőzölőbe és várjuk, hogy kellően felpuhuljon.

Ha a bao elnyerte a megfelelő állagát, „összeépítjük” az ételt. Megkenjük a bao belsejét Hoisin szósszal alul-felül, alulra salátát teszünk, erre az omlós grillezett császárhúst, és a tetejére a marinált lilahagymát. Szezám és újhagyma jó barátja az ételnek.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások