Bambuszdiplomácia
Idén ünnepeljük a magyar–vietnámi kapcsolatok 75. évfordulóját, ennek alkalmából pedig górcső alá vesszük Vietnámot és az ország gazdasági fejlődését, amely igen látványos volt az elmúlt években, évtizedekben.
Bambuszdiplomácia
Vélemény

Bambuszdiplomácia

Fotó: iStock
28/04/2025 22:00

Horváth Levente
az Eurázsia főszerkesztője

Idén ünnepeljük a magyar–vietnámi kapcsolatok 75. évfordulóját, ennek alkalmából pedig górcső alá vesszük Vietnámot és az ország gazdasági fejlődését, amely igen látványos volt az elmúlt években, évtizedekben.

A diplomáciai évforduló kapcsán célunk, hogy ne csak bemutassuk az országot, hanem ihletet is nyerhessünk a gazdaság- és külpolitikai eredményeiből és bevált stratégiáit – mint például a bambuszdiplomáciát – átültessük Magyarországra. Mármint nem magát a bambuszt, hanem ezt a diplomáciai irányt.

2016-ban hirdette meg Vietnám pártfőtitkára a bambuszdiplomáciát, amelyet azóta is Vietnám sikeres külpolitikájaként hirdetnek. 

A bambuszdiplomácia fő stratégiai jellemzői:

★ ahogy a bambusznak, úgy az országnak is erős gyökerekkel kell rendelkeznie – ezek a vietnámi nemzeti érdekeket, függetlenséget, szuverenitást és önrendelkezést jelképezik;

 ★ ahogy a bambusznak, úgy az országnak is rugalmas szárakat kell növesztenie – ez a diplomácia rugalmasságát és alkalmazkodóképességét szimbolizálja, vagyis Vietnám úgy tud mozogni és alkalmazkodni, mint a bambusz a szélben, anélkül, hogy eltörne;

★ ahogy a bambusznak, úgy az országnak is összefonódva kell nőnie – a bambusznádak gyakran együtt nőnek, ezzel utalva a kollektív bölcsességre, együttműködésre és szövetségépítésre.

Azaz Vietnám az elmúlt években mesterien egyensúlyozott a nagyhatalmak között, így Kína és az Amerikai Egyesült Államok között, főleg a jelenlegi vámháborúban. Támogatja a sokoldalú külkapcsolatokat, jó kapcsolatokat ápol az ASEAN-országokkal, de nagy multilaterális rendezvényeknek, mint például az APEC-nak is otthont adott, valamint baráti viszonyt tart fent Kelet és Nyugat országaival. Megőrzi az ország stratégiai autonómiáját, emellett konfliktuskerülő, de határozott külpolitikát folytat.

Magyarország keleti nyitás politikája a magyar bambuszdiplomácia, ugyanis Magyarország is hasonlóan fontosnak tartja a nemzeti érdekeket, a függetlenséget és a szuverenitást, emellett jó kapcsolatot alakított ki a világ nagyhatalmaival, így az USA, Kína, Oroszország, Törökország és más országok vezetőivel.

Jól látható, hogy a két ország vezetői hasonlóan gondolkodnak a 21. századi világrendről és nemzetközi kapcsolatokról. Ennek köszönhető, hogy Magyarország és Vietnám komoly gazdasági, oktatási és kulturális együttműködési sikerekkel büszkélkedhet a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóján.

Vietnám nyugati nyitása és Magyarország bambuszdiplomáciája további 75 évnyi sikert fog elhozni a két országnak. 

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások