Ez idő alatt Magyarország Vietnámot mindig is egyik legfontosabb ázsiai partnerének tekintette, jelentős segítséget és támogatást nyújtott számára. Az 1950-es évektől kezdve Magyarország több mint 5000 vietnámi szakembert, diákot és kutatót fogadott és képzett, akik később fontos szerepet játszottak Vietnám fejlődésében, valamint hídként és nagykövetként erősítették a vietnámi–magyar barátságot.
A két ország számos megállapodással és szándéknyilatkozattal teremtette meg az oktatási együttműködés jogi kereteit, amelyek célja a kétoldalú kapcsolatok elmélyítése és erősítése. Az első vietnámi–magyar kulturális és oktatási együttműködési megállapodást 1957-ben írták alá Ho Si Minh elnök magyarországi látogatása során. Azóta számos terv és program indult Vietnám humánerőforrásának széles körű képzése céljából, beleértve a korrupcióellenes küzdelmet, a pénzmosás elleni fellépést, nukleárisenergia-képzéseket (2013–2015) és a tehetséggondozást.
Idén márciusi vietnámi látogatása során Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vállalta, hogy Magyarország 1000 nukleáris szakembert képez Vietnám számára az ország zöld gazdasági fejlődésének elősegítése, a fenntartható energiabiztonság megteremtése és Vietnám új fejlődési korszakának támogatása érdekében. A magyar diákok vietnámi tanulmányútját célzó program, amelyet 1959-ben indítottak, 1964 és 1978 között megszakadt, és a Covid-19-világjárvány óta nem indult újra.
A kormányközi megállapodásokkal összhangban Magyarország prioritásként kezeli az oktatási együttműködést Vietnámmal. Már 1950-ben két vietnámi diáknak biztosított ösztöndíjat, és azóta is nagy számban képez vietnámi hivatalnokokat és szakembereket. 2014 óta Vietnám az elsők között csatlakozott a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramhoz, amely évente 200 ösztöndíjat biztosít. Az oktatási együttműködés folyamatosan bővül, különösen az egyetemek és képzési intézmények között. A vietnámi parlament elnökének 2022. júniusi és a miniszterelnök 2024. januári magyarországi látogatása során közel 20 egyetemi együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá, amelyek lehetőségeket nyitottak meg az oktatók és hallgatók számára olyan területeken, mint az orvostudomány, a műszaki tudományok és a gazdasági menedzsment.
A két ország vezetőinek és egyetemeinek közös erőfeszítései révén a Magyarországon tanuló vietnámi diákok száma folyamatosan nőtt a Covid-19-járvány kihívásai ellenére is. 2022-ben közel 900 vietnámi diák tanult Magyarországon, szemben a 2014-es 327 fővel. Közülük több mint 500-an részesülnek a magyar állami Stipendium Hungaricum ösztöndíjban, míg közel 400-an önköltséges képzésen vesznek részt – ez is mutatja, milyen nagy bizalmat és reményt fűznek a vietnámi diákok Magyarországhoz, amelyet a béke, a magas szintű oktatás és a műveltség jellemez.
Az oktatási együttműködés mellett a kulturális csere is jelentősen fejlődött, és számos pozitív eredményt hozott. A két kormány különböző együttműködési kereteket írt alá, például együttműködési emlékeztetőket és kulturális csereprogramokat 2020–2022 és 2024– 2026 között. Ezek a kezdeményezések kiemelkedően hozzájárultak a kulturális kapcsolatok erősítéséhez kiállításokon, kulturális előadásokon és a kulturális iparágak (film, előadó-művészet) tapasztalatcseréjén keresztül.
Az évek során a kulturális rendezvények egyre változatosabb módokon mutatták be Vietnám kultúráját és népét Magyarországon. A vietnámi kulturális napok mára éves hagyománnyá váltak, amelyet a magyar közönség nagy érdeklődéssel vár. Számos esemény maradandó benyomást tett, és a helyi média széles körben beszámolt róluk – ilyen volt például Ho Si Minh születésnapjának ünneplése a zalaegerszegi Ho Si Minh-emlékműnél, amely az egyetlen ilyen emlékmű Közép- és Kelet-Európában, valamint a 2023. májusi zalagerszegi Vietnámi Kulturális Nap, amely ezrek érdeklődését vonzotta, köztük a vietnámi diaszpóra számos tagját is. A rendezvényen zenei és táncelőadások, gasztronómiai bemutatók, festmény- és kalligráfiakiállítások, Ao dai bemutatók és hagyományos teakóstolók várták a látogatókat.
Emellett egyes kulturális eseményeket a magyar vezetők is nagyra értékeltek, például az Európai Vietnámi Nők Fórumát, amelyet a magyar Országházban rendeztek, és amelyen az Országgyűlés vezetői mellett több mint 250 női küldött vett részt Vietnámból és több mint 20 európai országból.
A vietnámi és a magyar nép közötti mély kulturális és nyelvi kapcsolat a magyar fordító, Halmosi Sándor, valamint olyan volt vietnámi diákok munkásságában is megmutatkozik, mint Giap Van Chung, Tran Dinh Kiem, Phan Anh Son és Trinh Quang Thang, akik fáradhatatlanul dolgoznak azon, hogy közelebb hozzák egymáshoz a két ország kultúráját és irodalmát.
A diplomáciai kapcsolatfelvétel 75. évfordulójának alkalmából a két ország kulturális és oktatási együttműködését számos tervezett esemény révén tovább fogják erősíteni – többek között vietnámi kulturális napokkal budapesti kerületekben, Ao dai kiállításokkal az Országházban, szemináriumokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, Vietnámot bemutató kiállításokkal és nemzetközi kulturális fesztiválokkal egyetemeken.
Az 1950-es évek szocialista korszakáig visszanyúló kulturális és oktatási együttműködés hozzájárult a két nemzet közötti erős kötelék és kölcsönös tisztelet kialakulásához. A magyar vezetők, tudósok és polgárok továbbra is csodálattal tekintenek a vietnámi népre – egy olyan nemzetre, amely kitartóan küzdött függetlenségéért, elkötelezett a béke mellett, és amelyet szorgalma és eltökéltsége jellemez.
A Vietnám és Magyarország közötti generációkon átívelő mély érzelmi kötődés, megértés és a békéhez és stabilitáshoz való közös értékrend képezi a jövőbeni kulturális és oktatási együttműködés alapját. Ez a folyamatos kapcsolat a jövőben is változatos formákban fejlődik majd, és tovább mélyíti a kétoldalú kapcsolatokat, biztosítva az értelmiségiek, diákok és polgárok közötti élő és tartós kapcsolatot, amely gazdagítja és megerősíti a két ország közötti barátságot.
Ez a cikk az Eurázsia 2025. májusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!