Vadász- és szállító repülőgépek, helikopterek és drónok lepték el a törökországi Adanát: október másodikán startolt a világ egyik legnagyobb repülési- és technológiai kiállításaként számon tartott Teknofest.
A 2018-ban életre hívott fesztivál minden évben több százezer látogatót vonz, célja elsősorban az, hogy a szakma mellett a nagyközönségnek is bemutassa a feltörekvő török védelmi ipar eredményeit.
Idén sem kellett csalódniuk a nézőknek, már az ötnapos rendezvény nyitónapján látványos bemutatót tartott a Turkish Stars (Török Csillagok), a világ legnagyobb létszámú, szuperszonikus vadászgépeket használó műrepülő csapata. Emellett többek között ejtőernyősök gyakorlatoztak, helikopterekből lógtak ki és repülőgépek festették nemzeti színekre az eget.
A legnagyobb dobás azonban alighanem az volt, hogy bemutatkozott a két legújabb török harci drón, a Bayraktar TB3 és az Anka 3. A török pilóta nélküli repülőgépek már több háborúban bizonyítottak, Szíriában, Hegyi-Karabahban vagy éppen Ukrajnában, valósággal sorban állnak a megrendelők értük.
A török védelmi ágazat robbanásszerűen növekszik: forgalma 2022-ben meghaladta a 10 milliárd dollárt, kivitele a 4,4 milliárd dollárt, és 2023-ra a 6 milliárd dollárt tűzték ki célul. Már 2020 és 2021 között 42 százalékkal emelkedett a külföldi megrendelések. A Stockholmi Békekutató Intézet (SIPRI) 2012-es adatai szerint Törökország 2022-ben már a 12. legnagyobb fegyverexportőr volt, ami ugyan csak 1,1 százalékos szelet a nemzetközi kereskedelemből, de jelentős előrelépés az előző időszakhoz képest. Közben fokozatosan levált beszállítóitól, tavaly csak a 19. fegyvervásárló volt, különösen szembeötlő az amerikai kereskedelem visszaesése.