A geopolitikai világrend-változásra utaló jelek az elmúlt évtizedekben rendre kihívások elé állították a világ nagy pólusainak viszonyrendszereit. Magyarország azon nemzetek sorához tartozik, amelyek helyesen ismerték fel a többpólusúvá alakú világrend nyújtotta kihívásokat és lehetőségeket. A magyar kormány időben meghirdette a keleti nyitás politikáját, amely gyors reakciót tett lehetővé többek között a kölcsönösen előnyös kereskedelmi együttműködések elmélyítése, vagy a koronavírus-járvány idején szükséges válságkezelés terén is.
A vietnámi–magyar kereskedelmi kapcsolatok további erősítése mellett a kölcsönös befektetések ügye is kiemelt jelentőségű Magyarország számára, ahogyan a tudományos, oktatási és kutatási együttműködések intenzívebbé tétele is. Napjainkban felértékelődhetnek azok az együttműködések, amelyek kiállták a nehéz idők próbáját. Ahogy a vietnámiak mondják, Lua thu vang, gian nan thu suc – az arany próbája a tűz, az állóképesség és a kitartás próbája a nehéz helyzet. Mi, magyarok, azt is mondjuk, hogy a bajban ismerszik meg a barát. A Magyarország és Vietnám közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóján ezért is bizalommal tekinthetünk átfogó partnerségünk következő 75 éve elé.
Most, amikor a globális napirendet az orosz–ukrán háború miatt bizonytalanság és a hatalmi pozíciók átrendeződése határozza meg, különösen felértékelődik azoknak a hangja, akik már a háború kitörésekor is a béketáborba tartoztak, és azt hangsúlyozták, hogy a konfliktus rendezésének egyetlen módja a béketárgyalások és a béke mielőbbi előmozdítása. Vietnám mindig is a be nem avatkozás és a konfliktus békés rendezése mellett állt ki, miközben cselekvően hozzájárult a humanitárius segítségnyújtáshoz, akárcsak Magyarország. A kialakuló új, többpólusú világtérben kiemelten fontos, hogy Magyarország és Vietnám is a nemzetközi összeköttetésekben érdekelt: azon dolgozunk, hogy jöjjenek létre minél szélesebb körű együttműködések közöttünk. Magyarország elkötelezettsége a vietnámi kapcsolatok elmélyítése mellett azon a meggyőződésen alapul, hogy Vietnám a következő évtizedekben a délkelet-ázsiai térség és a világ egyik legkiegyensúlyozottabb és leggyorsabban növekvő gazdasági hatalmává válik. Magyarország célja Közép-Európán belül a regionális középhatalmi pozíció, miközben a blokkosodás helyett – a konnektivitás megerősítése által – összekötő szerepre törekszünk Kelet és Nyugat között, ami az Európai Unió versenyképességének növekedését is szolgálja. Kapcsolataink 75. évfordulója időszerű lehetőséget nyújt a két ország közötti találkozások áttekintésére, a magas szintű találkozók lebonyolításának folytatására. A külügyminiszteri látogatás mellett várhatóan idén számos további magas szintű vizitre is sor kerül.
Kétoldalú kapcsolataink fejlesztésén túl elkötelezettek vagyunk a multilaterális színtéren folytatott együttműködésünk erősítése mellett is. Kiemelt példái a kölcsönösen előnyös együttműködésnek, hogy Vietnám támogatta Magyarország csatlakozását a Délkelet-Ázsiai Barátsági és Együttműködési Szerződéshez, Magyarország támogatta a Beruházásvédelmi Megállapodás tagállami ratifikációs folyamatát, ezzel is előmozdítva az Európai Unió és Vietnám közötti kapcsolatokat a tavalyi magyar uniós elnökség során is. Magyarország és Vietnám szerepvállalása az ASEAN és az EU közötti kapcsolatok erősítésében mindkét fél számára hasznos, és hozzájárul a regionális stabilitás megerősítéséhez. A parlamenti kapcsolatok is intenzíven fejlődnek, emlékezzünk meg a tavaly elhunyt Potápi Árpád János országgyűlési képviselőről, aki korábban a Magyar–Vietnámi Baráti Csoport elnöke volt, és évtizedeken keresztül rendszeresen járt Vietnámba, sokat tett bilaterális kapcsolataink erősítése érdekében – a kétoldalú kapcsolatok 70. évfordulóján együtt látogathattunk Hanoiba. 2022-ben Kövér László házelnök a magyar Országgyűlésben fogadta a vietnámi Nemzetgyűlés akkori elnökét, ahol kiemelte: a parlamentközi kapcsolatok építése mellett a kormányközi és a tudományos, felsőoktatási együttműködés szempontjából is ígéretes volt a látogatás, amely során együttműködési megállapodást írtak alá az Országgyűlés és a vietnámi Nemzetgyűlés között. Szatmáry Kristóf, a baráti csoport jelenlegi elnöke is kiemelten aktív a parlamentáris diplomácia dimenziójában.
Tavaly év elején hivatalos látogatáson vettünk részt Vietnámban Zsigmond Barna Pállal, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszterhelyettesével, ahol szintén terítéken volt kétoldalú kapcsolataink megerősítése. Az út során a delegáció találkozott Nguyen Minh Hang külügyminiszter-helyettessel, Nguyen Hung Sonnal, a Vietnámi Diplomáciai Akadémia elnökhelyettesével, Vu Hai Haval, a Nemzetgyűlés Külügyi Bizottságának elnökével, Le Quoc Hunggal, a Közbiztonsági Minisztérium miniszterhelyettesével, Nguyen Thi Hoang Vannal, a Külügyi Igazgatóság helyettes vezetőjével, valamint Hoang Anh Tuannal, a Vietnámi Nemzeti Egyetem rektorával. Zsigmond Barna Pál a Vietnámi Diplomáciai Akadémián első magyar vendégelőadóként részt vett egy vietnámi–magyar kapcsolatokról szóló kerekasztal-beszélgetésen, és az előttünk álló globális kihívásokról, lehetséges közös válaszokról tartott nyitóelőadást. Bízunk benne, hogy a következő években hasonlóan tartalmas és előremutató találkozásokat folytathatunk, ezzel is erősítve a két ország szerteágazó kapcsolatait, illetve a vietnámiak és a magyarok közötti barátságot.
A szerző a Fidesz Külügyi Titkárságának vezetője