Célegyenesben a béketárgyalások Örményország és Azerbajdzsán között
Több évtizedes háborúskodás után végre pont kerülhet Örményország és Azerbajdzsán konfliktusára. Az örmény vezetők bizakodva jelezték: készen állnak mielőbb békét kötni. 
Célegyenesben a béketárgyalások Örményország és Azerbajdzsán között
Tükör

Célegyenesben a béketárgyalások Örményország és Azerbajdzsán között

Nikol Pasinján örmény miniszterelnök és Ilham Aliyev azeri elnök Moszkvában. Fotó: AFP/ SERGEI ILNITSKY

 
 
Eruázsia 14/10/2024 10:58

Több évtizedes háborúskodás után végre pont kerülhet Örményország és Azerbajdzsán konfliktusára. Az örmény vezetők bizakodva jelezték: készen állnak mielőbb békét kötni. 

Akár még idén, az ENSZ novemberi, bakui éghajlat-változási konferenciája (COP29) előtt békét köthet Örményország és Azerbajdzsán – idézte a Financial Times Vahagn Hacsaturjánt. Az örmény elnök egy hamburgi konferencia margóján elárulta, vannak még ugyan vitás ügyek, de már célegyenesben vannak a tárgyalások. Hangsúlyozta, hogy itt az ideje békében élni minden szomszédjukkal azt követően, hogy évtizedeken át „háborúszerű” állapotban éltek.

Hasonló szellemben nyilatkozott nemrégiben Nikol Pasinján is. Az örmény miniszterelnök a Független Államok Közösségének (FÁK) Moszkvában tartott október eleji csúcstalálkozóján arról beszélt, Örményország akár már októberben kész aláírni a felek között már egyeztetett békemegállapodást Azerbajdzsánnal. Az MTI által is idézett közleményben a feltételek között említette:

1.       egymás területi épségének kölcsönös elismerését,

2.       az egymás iránti területi követelések mellőzését,

3.       és a kötelezettségvállalást arra, hogy ilyen igények a jövőben sem merülnek fel.

„Ezek közé tartozik az erő alkalmazására és az azzal való fenyegetésre vonatkozó tilalom tiszteletben tartása, az egymás ügyeibe való be nem avatkozás, a diplomáciai kapcsolatok létesítése, a felek békés megállapodásának útján vállalt kötelezettségek teljesítét szolgáló kétoldalú mechanizmusok kialakítása” – sorolták.

Az örmény kormányfő azt is elárulta, hogy a kérdések megszövegezése már megtörtént a felek egyeztetésével a két ország békemegállapodásának tervezetében.

A FÁK-ülésén egyébként Pasinján Ilham Aliyev azeri elnök mellett foglalt helyet a kerekasztalnál. A találkozót követően Aliyev viszont csak egy vállvonással felelt arra az újságírói kérdésre, hogy lehetséges-e az év végéig a békemegállapodás aláírása.

Örményország és Azerbajdzsán több háborút is vívott egymással. Legutóbb Baku 2020-ban, majd 2023-ban alig néhány hetes offenzívákban visszaszerezte a nemzetközi jog alapján Azerbajdzsánhoz tartozó Hegyi-Karabahot.

Az örmény elnök egyébként tiszta vizet öntött a pohárba az Európai Unióhoz fűződő viszonyt illetően is. Világossá tette, hogy Örményország a közeljövőben aligha kéri csatlakozását a szervezethez, és nem kívánja megszakítani kapcsolatait Oroszországgal.
Maradtak még vitás kérdések

Habár a béketervezet már majdnem kész, azért maradtak vitás kérdések. „Baku szerint az örmény alkotmányból el kellene tüntetni az ország függetlenségi nyilatkozatára történő utalásokat, mivel utóbbi dokumentumban szerepel az Örményország és Hegyi-Karabah jövőbeli egyesítésére vonatkozó passzus, amit Azerbajdzsán a saját területeivel szembeni igényként értelmez. Az örmények azonban ezt jogi formalitásnak tartják, és már most megállapodnának a béke már egyeztetett részeiről, az alkotmányozást pedig a későbbiekre hagynák” – írta elemzésében Kosztur András.

A XXI. Század Intézet kutatója másik problémás pontként az ún. Zangezur-folyosót említette. Emlékeztetett, ez Örményország déli részét szeli ketté, amelyen keresztül Azerbajdzsán közvetlen összeköttetéshez juthat saját exklávéja, Nahicseván, valamint azon keresztül Törökország irányában is. A terület azonban Örményország számára is kiemelt fontosságú, hiszen ezen keresztül fut az a két útvonal, amelyek biztosítják az ország összeköttetését az Iráni Iszlám Köztársasággal.

A szakértő arra is rámutatott, hogy Jereván próbál egyensúlyozni Nyugat és Kelet között. „Az elmúlt évek során Örményország egyre inkább kereste a nyugati államok szövetségét, amelyek között az olyan jelentős örmény diaszpórával rendelkező országok jártak élen, mint Franciaország vagy az Egyesült Államok. Jereván azonban az oroszokkal való kapcsolatait sem akarja teljesen lerombolni, hiszen, még ha a teljes nyugati fordulat az örmény vezetők szándékában állna is, erre az ország földrajzi és gazdasági helyzetéből kifolyólag nem lenne lehetőség” – írta. „Örményország vezetői számára a világrendszerváltás folyamata így olyan kihívást jelent, amelynek tétje az ország területi épsége vagy akár puszta fennmaradása is lehet” – figyelmeztetett.

Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások