Nem sokkal később, március közepén Orbán Viktor tett látogatást Ankarában a Türk Államok Szervezetének csúcstalálkozója apropóján, a magyar miniszterelnök azonban kétoldalú egyeztetéseket is folytatott Recep Tayyip Erdogan török elnökkel. Orbán Viktor a türk államok vezetőinek megköszönte, hogy ezekben a válságos időkben a béke hangját erősítik, a csúcstalálkozón mondott beszédében pedig azt is fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a világgazdaság blokkosodása ellentétes a magyar érdekkel, Magyarország ugyanis nem a blokkosodásban, hanem a konnektivitásban, az összekötésben látja a jövőt.
„Ebben a türk államok kulcsszerepet játszhatnak, hiszen itt együtt vagyunk európai, kaukázusi és közép-ázsiai országok, amelyek a kölcsönös tisztelet alapján kapcsolódnak össze egymással, jó példát adva az egész világnak” – fogalmazott a magyar miniszterelnök.
Március végén pedig nem utolsósorban egy legfelsőbb szintű kétoldalú csúcsra is sor került a két ország között, ugyanis Novák Katalin köztársasági elnök szintén a török fővárosba utazott, hogy négyszemközti megbeszélést folytasson hivatali partnerével. A találkozót követően a két államfő közösen mondott köszönetet a magyar mentőcsapatoknak, akiknek „emberfeletti munkájukkal” 35 ember életét sikerült megmenteniük Törökország történetének egyik legsúlyosabb humanitárius katasztrófáját okozó a február 6-i földrengést követően.
Novák Katalin és Recep Tayyip Erdogan egyeztetésének másik legfontosabb témája az energiabiztonság volt. Erdogan biztosította továbbá magyar hivatali partnerét, hogy továbbra is érkezni fog földgáz a Török Áramlaton keresztül Magyarországra, és Ankara abban is közreműködik, hogy az azeri gáz eljusson Magyarországra.
Törökországot egyébként földrajzi elhelyezkedése és geostratégiai jelentősége is megkerülhetetlenné teszi a nemzetközi diplomáciában (például kizárólag Ankara képes megakadályozni az orosz fekete-tengeri flotta kijutását a Földközi-tengerre), a NATO második legerősebb hadseregével rendelkező 85 millió lakosú ország ezért az ukrajnai háború idején is kulcsfontosságú partner hazánk számára: Magyarország biztonságos gázellátását jelenleg a Török Áramlat biztosítja, amely mára az egyetlen megbízható, százszázalékos kapacitással üzemelő, kelet–nyugati irányú vezeték Európában. Ezen az útvonalon keresztül tavaly 4,8 milliárd köbméternyi gáz érkezett Magyarországra, ami nagyjából a teljes fogyasztásnak a fele.
A két ország közötti, minden korábbinál erősebb diplomáciai és gazdasági viszonyt ráadásul tökéletes keretbe foglalja, hogy éppen idén száz éve, hogy a modern korban Törökország és Magyarország diplomáciai kapcsolatot létesített egymással. Ennek fontosságát Erdogan az Orbán Viktorral és a Novák Katalinnal folytatott kétoldalú megbeszélését követően is hangsúlyozta, emlékeztetve arra, hogy december 18-án lesz a századik évfordulója a török–magyar baráti egyezmény aláírásának, a 2024-es évet pedig a két ország közös kulturális éve aranyozza majd be.
A két nemzet közös emlékezetpolitikája tehát az idei centenáriumi évfordulón és jövőre is kiemelt prioritás mindkét országban, amelyet a különböző kulturális programok mellett nemzetközi tudományos konferenciákkal, magyar–török könyvkiadásokkal és egyéb, a két ország közös múltját és jövőjét bemutató programokkal igyekeznek emlékezetessé tenni.
A szerző külpolitikai szakújságíró, az Eurázsia felelős szerkesztője.
Ez a cikk az Eurázsia 2023/II. számában jelent meg.