Donald Trump megfizettetné a védelmet Tajvannal
Tajvannak fizetnie kellene a védelemért, mert a sziget semmit sem nyújt az Egyesült Államoknak – jelentette ki Donald Trump amerikai elnökjelölt a Bloomberg Businessweek hetilapnak adott interjújában, amit az MTI szemlézett.
Donald Trump megfizettetné a védelmet Tajvannal
Tükör

Donald Trump megfizettetné a védelmet Tajvannal

Fotó: AFP/Brendan Smialowski
Eurázsia 18/07/2024 20:59

Tajvannak fizetnie kellene a védelemért, mert a sziget semmit sem nyújt az Egyesült Államoknak – jelentette ki Donald Trump amerikai elnökjelölt a Bloomberg Businessweek hetilapnak adott interjújában, amit az MTI szemlézett.

Nagyon jól ismerem ezeket az embereket, nagyon tisztelem őket. Elvették a chipüzletágunk mintegy 100 százalékát. Úgy gondolom, Tajvannak fizetnie kellene nekünk a védelemért” – mondta a republikánus jelölt, hozzátéve: „puszta biztosítótársaság vagyunk. Tajvan nem ad nekünk semmit.” 

A politikus a június 25-én – még elnökjelöltsége elnyerése előtt – készült, és kedden nyilvánosságra hozott interjúban arról is beszélt, hogy Kína nem fogja megtámadni Tajvant, mert az ott zajló chipgyártás fontos számára.

Trump Xi Jinping kínai államfőt nagyon jó barátnak nevezte.

Ugyanakkor arról is beszélt, hogy Kínát új, 60-100 százalékos vámokkal sújtaná, és 10 százalékos átfogó vámot vetne ki a más országokból származó importra is, mert a világban nem vásárolnak elég amerikai árut.

Az „America First” gazdaságpolitika elkerülhetetlenül hatással lesz Kínára is a Nikkei szerint. A kitűzött célok között szerepel az amerikai munkavállalók, farmerek és iparágak védelme a tisztességtelen külföldi versenytől; a kereskedelem egyensúlyának helyreállítása; a Kínától való stratégiai függetlenség biztosítása; és a gyártás újjáélesztése, emlékeztetett a portál.

A Nikkei felidézte, hogy J.D. Vance szenátor, Donald Trump alelnökjelöltje korábban arról beszélt, hogy az elmúlt generáció washingtoni vezetőinek „ostobasága” miatt Kína ipari nagyhatalommá vált. „Ha elvesztünk egy háborút, az azért lesz, mert hagytuk, hogy elsődleges riválisunk vitathatatlanul a legerősebb ipari versenytársunkká váljon” – mondta Vance a Quincy Institute-ban májusban tartott beszédében.

Februárban, a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián (MSC) pedig azt mondta, hogy az USA-nak „jobban kell összpontosítania Kelet-Ázsiára. Ez lesz az amerikai külpolitika jövője a következő 40 évben”, és sürgette Európát, hogy „ébredjen fel” és gondoskodjon saját biztonságáról.

Vance a hét eleji megválasztása óta tartott első beszédében keményen fogalmazott Kínával kapcsolatban a CNBC tudósítása szerint. „Együtt meg fogjuk védeni az amerikai munkások bérét, és megakadályozzuk, hogy a Kínai Kommunista Párt az amerikai polgárok hátán építse fel középosztályát” – mondta a republikánus nemzeti konvenció harmadik estéjén. A szenátor szerint az Egyesült Államokban több gyárat kell építeni, és korlátozásokat kell kivetni a külföldi munkásokra.

A republikánus alelnökjelölt beszéde kapcsán újra elterjedt a közösségi oldalakon egy tavalyi beszéde, amiben arra hívta fel a figyelmet, hogy míg az Egyesült Államok a külpolitikájában moralizál és kioktat más országokat, addig Kína külpolitikájának lényege, hogy utakat és hidakat épít, valamint enni ad a szegény embereknek. Vance akkor azt mondta, az amerikai külpolitikának a tiszteletre és az amerikai nemzeti érdek védelmére kéne épülnie.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások