Egy lépéssel közelebb a békéhez: befejeződtek az orosz-amerikai tárgyalások
Négy és fél óra után befejeződtek az orosz-amerikai tárgyalások Szaúd-Arábiában. Áttörés nem történt, de minkét fél sikerként értékelte az egyeztetéseket. Magyarország is örömmel üdvözölte, hogy végre megkezdődött a párbeszéd.
Egy lépéssel közelebb a békéhez: befejeződtek az orosz-amerikai tárgyalások
Tükör

Egy lépéssel közelebb a békéhez: befejeződtek az orosz-amerikai tárgyalások

Fotó: SPA / AFP
Eurázsia 18/02/2025 17:08

Négy és fél óra után befejeződtek az orosz-amerikai tárgyalások Szaúd-Arábiában. Áttörés nem történt, de minkét fél sikerként értékelte az egyeztetéseket. Magyarország is örömmel üdvözölte, hogy végre megkezdődött a párbeszéd.

Befejeződtek kedd délután Rijádban az amerikai-orosz tárgyalások, a felek az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint megállapodtak abban, hogy megkezdik a munkát az ukrajnai háború lezárása érdekében.

A washingtoni külügyminisztérium tájékoztatása szerint a delegációk abban állapodtak meg, hogy megoldják a két ország kapcsolatában fennálló nézeteltéréseket, és megkezdik a munkát az ukrajnai háború befejezése érdekében, de a tárca világossá tette, hogy ez még valóban csak a kezdet.

"Egy telefonhívást követő találkozó nem elegendő a tartós béke megteremtéséhez" - fogalmazott Tammy Bruce amerikai külügyi szóvivő.

"A megbeszélésnek vége; nem ment rosszul. Komolyan megvitattunk mindent, amit akartunk" - szögezte le Marco Rubio amerikai külügyminiszter.

A tárcavezető a sajtónak adott interjújában elmondta: a felek megkezdik nagykövetségei személyi állományának helyreállítását, kiemelve: "életteli" diplomáciai képviseletekre van szükség, amelyek képesek folytatni ezeket a kezdeményezéseket". Hozzátette, hogy magas rangú delegációkat állítanak össze az ukrajnai béketárgyalásokra, és együttműködésre törekszenek a gazdaság területén is. Ez utóbbival kapcsolatban aláhúzta: a háború lezárásával "rendkívüli lehetőségek" nyílhatnak meg az orosz-amerikai gazdasági partnerség" terén.

Mint mondta, a konfliktus lezárása érdekében mindegyik félnek engedményeket kell tennie, és "mindenkinek lesz helye a tárgyalóasztalnál, Európát is beleértve".

"Egy bizonyos ponton az Európai Uniónak is helye lesz a (tárgyaló)asztalnál, mert ők is részt vettek az (Oroszország elleni) szankciók kivetésében" - tette hozzá.

A megbeszélés után magas rangú amerikai tisztségviselők a sajtónak elmondták: a felek Ukrajnával kapcsolatban várhatóan tárgyalnak majd a területi és biztonsági garanciákról is.

Rubio, illetve a megbeszélésen szintén részt vevő Mike Waltz, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója és Steve Witkoff közel-keleti különmegbízott mindazonáltal jelezték, hogy a felek egyelőre még megközelítőleg sem tűztek ki dátumot Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök csúcstalálkozójául.

Az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatban mind Waltz, mind Tammy Bruce hangsúlyozta: a delegációk feladata, hogy "tartós és minden fél számára elfogadható békét kössenek".

"A tárgyalásoknak a háború végleges, nem pusztán átmeneti lezárását kell elhozniuk" - jelentette ki Waltz.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón kijelentette: az Egyesült Államok "kezdi jobban megérteni" Moszkva álláspontját. "Nem csak hallottuk, meg is hallgattuk egymást" - tette hozzá.

Mindazonáltal Lavrov elfogadhatatlannak nevezte, hogy bármely külföldi ország csapatokat vezényeljen Ukrajnába, bármilyen céllal, és kiemelte, hogy az orosz delegáció ezt Rijádban is jelezte Washingtonnak.

Jurij Usakov, Vlagyimir Putyin orosz elnök külpolitikai tanácsadója a TASZSZ orosz állami hírügynökségnek azt mondta, a négy és félórás megbeszélés sikeres volt. Usakov szintén elmondta, hogy szó volt az orosz államfő és Trump amerikai lehetséges találkozójáról, de ennek időpontját még nem határozták meg.

"Azon dolgozunk, hogy megteremtsük egy ilyen találkozó feltételeit" - tette hozzá.

A találkozó, amely az első ilyen szintű és formátumú az Ukrajna elleni orosz támadás 2022. február 24-i megindítása óta, helyi idő szerint nem sokkal 10 óra 30 perc előtt kezdődött a szaúdi főváros egyik konferenciaközpontjában, a Diriyah Palace-ban. Az amerikai delegációt Rubio, az oroszt pedig Szergej Lavrov vezette.
Magyarország üdvözölte a párbeszédet
Magyarország nagy örömmel figyeli a Szaúd-Arábiában zajló közvetlen orosz-amerikai egyeztetéseket, ugyanis a jó kapcsolat az Egyesült Államok és Oroszország között mindig jót tesz a világ biztonságának - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető üdvözölte, hogy közvetlen orosz-amerikai egyeztetések kezdődtek, részben a két ország együttműködésének újraindításáról, részben az ukrajnai háború lezárásáról.

"Egy jó orosz-amerikai kapcsolatrendszer mindig jót tesz a világ biztonságának. Ha van egy kölcsönös tiszteletre alapuló, józan észre alapozott, mindkét fél számára hatékonynak minősülő vagy bizonyuló orosz-amerikai együttműködés, akkor az jó a világnak. Attól a világ biztonságosabb hely lesz" - emelte ki.

"Ezért szerintem remek hír, az elmúlt hónapok legjobb híre, hogy Rijádban a külügyminiszter kollégák vezetésével orosz-amerikai egyeztetés zajlik vagy zajlott, és az ukrajnai béke ügyében is szerintem most van a legnagyobb remény az elmúlt három évet összevetve arra, hogy végre béke legyen" - tette hozzá.
Fotó: RUSSIAN FOREIGN MINISTRY / AFP
A tárgyalásokat Seremet Sándor, az Eurázsia Központ elemzője is értékelte a Mandiner.hu-nak. "Egyes orosz szakértők úgy vélik, hogy az Egyesült Államok, lévén hogy a legfőbb stratégia riválisának Kínát tekinti, igyekszik majd Oroszországot bizonyos mértékben eltávolítani Kínától. Az olyan jellegű megnyilvánulások, mint például az, hogy Oroszországnak nem Kína junior partnerének kellene lennie is ezekre a törekvésekre utalnak” - magyarázta.

Hangoztak el olyan felvetések is Trump felől, hogy Oroszországot vissza kellene venni a G7-be, hogy az ismét G8 legyen. Ezzel együtt a Kreml felől ezt szkeptikusan fogadták, jelezvén, hogy számukra a G20-on belüli kooperáció mutatkozik érdekesebbnek. Ha Oroszország kikerül a nyugati világ által kieszközölni kívánt nemzetközi elszigetelésből, úgy ennek lehetnek pozitív hatásai is világfolyamatokra, ugyanis Moszkvával megszakított vagy felfüggesztett gazdasági és politikai kapcsolatok kiújulásával oldódhatnak bizonyos feszültségek.

Washington és Moszkva kiegyezése a legnagyobb mértékben az európai biztonsági architektúrára lehet hatással, valamint erősítheti azokat a belső ellentmondásokat az EU tagállamok között Ukrajna-, és Oroszország-politikájuk eltérései miatt - értékelt.

A teljes interjú itt olvasható
Orbán Viktor leírta, mi fog történni
Minden le volt írva, Orbán Viktor miniszterelnök már tavaly nyáron leírta a békemisszióját követően, hogy mi fog történni - jelentette ki a Fidesz és a KDNP kommunikációs igazgatója kedden a Facebook-oldalára feltöltött videójában.

Menczer Tamás emlékeztetett: a magyar miniszterelnök tavaly nyáron a békemissziója részeként találkozott az ukrán, az orosz, a kínai és a török elnökkel, majd jelentést küldött az Európai Tanács elnökének.

Orbán Viktor a jelentésében világosan leírta, hogy Donald Trump az egyesült államokbeli győzelme után békeközvetítőként fog fellépni, részletes és biztos terve van a békével kapcsolatban - idézte fel a kormánypártok kommunikációs igazgatója.

Hozzátette: a jelentésben az is szerepelt, hogy Európának nincs szuverén, nincs független politikája, Brüsszel a háborúpárti amerikai politikát követi, másolja. Ez azonban nem a józan ész szerint való, mert az amerikai politika Donald Trump elnökké válása után változni fog, Európának tehát még Donald Trump győzelme előtt változtatnia kell. Csökkenteni kell a feszültséget és meg kell teremteni a feltételeket a tűzszünethez és a béketárgyalásokhoz - állt a miniszterelnök által leírtakban.

Orbán Viktor javasolta a közvetlen kommunikáció elindítását Oroszországgal - tette hozzá.

Menczer Tamás kiemelte, miután mindezt a magyar miniszterelnök már leírta tavaly nyáron, Donald Trump győzött, békeközvetítőként lépett fel, és az amerikaiak már az oroszokkal tárgyalnak a legmagasabb szinten.

Brüsszel azonban nem változtatott. Nem fogadták meg Orbán Viktor javaslatait, és ennek egyszerű oka van: Brüsszel nem békét, hanem háborút akar - jelentette ki a kormánypártok kommunikációs igazgatója.

Menczer Tamás a főkolomposként Manfred Webert, az Európai Néppárt (EPP) elnökét nevezte meg. Azt mondta: "Weber és bandája" tönkreteszi Európa biztonságát és versenyképességét is.

Itt az ideje, hogy végre "Weber és a bandája" is felfogja, hogy nem szórakozhatnak az európai emberekkel, nem szórakozhatnak a magyarokkal - fogalmazott.

A patrióták jelszava, jelmondata világos, "lázadás. lázadás Weber és a háborúpárti Brüsszel ellen" - zárta szavait a kormánypárti politikus.
Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások