Kazahsztán GDP alapján a legnagyobb gazdaság a közép-ázsiai és kaukázusi régióban, 2024-re mintegy 4,1 százalékos reál-GDP növekedést jósolnak az elemzők. A kazah gazdaság hajtóereje a kilencvenes évek végétől az olaj- és földgázszektor, azonban a zöld és digitális átállással más területek is egyre erősödnek, ennek egyik legjobb példája a fintech szféra.
Annak ellenére, hogy a bankok vezetik a kazah fintech piacot, az induló vállalkozások száma Kazahsztánban a 2018-ban jegyzett körülbelül ötvenről 2024-re több mint kétszázra nőtt. A fintech ma már uralja a kockázatitőke-ügyleteket az országban, amit gyakran az úgynevezett bank+fintech startup partnerségek számának észrevehető megugrása kísér.
Kazahsztán fintech szektora az elmúlt években gyors növekedésen ment keresztül, ami az országot a pénzügyi technológiai innováció regionális vezetőjévé tette. Az ágazatban nőtt a befektetések mértéke, és számos startup jött létre a különféle pénzügyi igények kielégítésére. A fő fókuszterületek közé tartozik a digitális fizetés, a mobilbankolás és a blokklánc technológia.
Pénzügyi szempontból Kazahsztán fintech iparága 37 százalékos tőkearányos megtérüléssel (return on equity) büszkélkedhet, ami jelentősen meghaladja a 13 százalékos globális átlagot. Ez a jövedelmezőség nemcsak a hazai befektetéseket vonzza, hanem a feltörekvő piacokon magas hozamot kereső nemzetközi tőke számára is szimpatikus.
A gazdasági ágazatokon belüli együttműködés továbbra is Kazahsztán fintech-stratégiájának alappillére marad. Az olyan kezdeményezések, mint például Elevandi Hub, a helyi fintech ökoszisztéma erősítését célozzák meg, elősegítve az innovációt, vonzva a globális befektetéseket. Ezek az erőfeszítések létfontosságúak, hiszen Kazahsztán arra törekszik, hogy megtartsa a lendületet, ösztönözze az innovációt, és kielégítse a változó fogyasztói és üzleti igényeket ebben a mindinkább digitális világban.
A növekvő digitális penetráció, a támogató kormányzati kezdeményezések mind-mind olyan tényezők, melyek hozzájárulnak a szektor gyarapodásához, ugyanakkor a folyamatos fejlődés mellett kihívásokkal is szembe kell néznie. A még meglévő szabályozási akadályok leküzdése és a kiberbiztonsági intézkedések fokozása kulcsfontosságú lesz a kazah fintech szektor fenntartható növekedéséhez. A hagyományos pénzintézetek és a fintech startupok közötti folyamatos együttműködéssel és stratégiai partnerségekkel azonban Kazahsztán jó helyzetben van ahhoz, hogy Közép-Ázsia vezető fintech központjává váljon. A jövő ígéretesnek tűnik az iparág számára, amely további terjeszkedést és megnövekedett beruházásokat rejt magában az elkövetkező években, ahol akár külföldi szereplőknek is lehet helye.
A szerző az Eurázsia Központ kutatója.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. novemberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!