Mohammed Shahabuddin elnök emellett elrendelte Khaleda Zia ellenzéki vezető házi őrizetből való szabadon bocsátását is. A politikust még 2018-ban ítélte el a Hasina-kormány korrupció vádjával – számolt be az Associated Press.
A kormányfő távozását követően átalakítások történtek a hadsereg vezetésében is, miután a diáktüntetők leszögezték, nem engedik, hogy a katonaság által támogatott kormány lépjen a Hasina-kabinet helyére.
A tüntetések egyik vezető alakja eközben arról beszélt, hogy a Nobel-békedíjas Muhammad Yunus szeretnék az előrehozott választásokig megalakuló ügyvezető kormány élén látni. Yunus – aki jelenleg Párizsban tartózkodik az olimpiai játékokon – Hasina lemondását az ország „második felszabadításának” nevezte.
Az országot tizenöt éven át irányító Sheikh Hasina hétfőn helikopterrel menekült el Indiába, miközben tüntetők tízezrei rohamozta meg a hivatalos rezidenciáját a bangladesi fővárosban, a katonai kijárási tilalom ellenére. A tüntetések eleinte a kormányzati pozíciókra vonatkozó kvótarendszer ellen irányultak, később azonban kiszélesedtek Hasina személye ellen. Kritikusai a bangladesi kormányfőt az emberi jogok megsértésével, korrupcióval, választási csalással, valamint az ellenfelei elleni brutális fellépéssel vádolják.