Az arab országok közötti versengés és eltérő érdekek miatt a teljes egység megvalósítása soha nem volt sikeres. Azonban több regionális szervezet létezik, amelyek célja az érdekek összehangolása és a közös problémák kezelése. E cikkben két ilyen szervezetet vizsgálunk meg részletesebben: az Arab Ligát és az Iszlám Együttműködési Szervezetet (OIC).
Az Arab Liga
Az Arab Liga 1945-ben alakult Kairóban, azzal a céllal, hogy előmozdítsa az arab országok közötti szorosabb együttműködést és koordinációt. Jelenleg 22 tagországot foglal magában. Az alapító okirat céljai között szerepel a gazdasági, kulturális, szociális és politikai programok standardizálása, valamint a közös érdeklődésre számot tartó ügyekben való összetartás elősegítése.
Az Arab Liga működése során számos területen próbált előrelépést elérni, többek között a gazdasági integráció és a közös piaci kooperáció terén. Azonban az arab országok közötti politikai különbségek és regionális rivalizálások gyakran akadályozzák az érdemi előrehaladást. Például az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) országai gyakran külön utakon járnak, különösen a kül- és a biztonságpolitikában.
A palesztin ügy azonban egy olyan téma, amelyben az Arab Liga tagjai általában egyetértésre jutnak. Az 1967-es háború óta az Arab Liga számos kezdeményezést tett a palesztinok támogatása érdekében, beleértve az arab béketervet 2002-ben, amely Izrael és a palesztin állam közötti kétállami megoldást szorgalmazza (ez utóbbit Izrael elutasította).
Az Iszlám Együttműködési Szervezet (OIC)
Az Iszlám Együttműködési Szervezet (Organisation of Islamic Cooperation - OIC) 1969-ben alakult, és ma már 57 tagállamot foglal magában, köztük az összes arab országot. Az OIC célja az iszlám világ országainak politikai, gazdasági és szociális érdekeinek képviselete és összehangolása. Az OIC egyedülálló abban a tekintetben, hogy nemcsak az arab országokat, hanem az egész iszlám világot lefedi, beleértve a nem arab többségű muszlim országokat is, mint például Indonézia és Malajzia. Jelentősége abban rejlik, hogy fórumot biztosít az iszlám világ országainak közös érdekeik képviseletére és konfliktusaik békés rendezésére. Az OIC keretében az országok gyakran együttesen lépnek fel olyan globális ügyekben, mint a muszlim kisebbségek jogainak védelme és a vallási tolerancia előmozdítása. Az OIC szintén aktív szerepet vállal a palesztin ügyben.
Közös nevező
Az arab világ sokszínűsége és a tagországok közötti különbségek miatt az arab egység megvalósítása mindig is nehéz feladat volt. Az Arab Liga és az OIC példája azonban azt mutatja, hogy vannak olyan szervezetek, amelyek keretet biztosítanak az országok közötti kooperációra. Bár ezek a szervezetek gyakran nehézségekkel szembesülnek, mégis fontos szerepet játszanak a regionális stabilitás és a közös célok elérésében. A palesztin ügy pedig egy olyan közös nevező, amelyben a térség országai általában egyetértésre jutnak, és közösen lépnek fel a nemzetközi fórumokon.
A szerző az Eurázsia Központ vezető kutatója.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. augusztusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!