– Elkészítettük a tizenkettedik fejlesztési tervünket, amely Törökország számára útmutatóként szolgál a következő öt évben – fogalmazott a török elnök a Hürriyet Daily News beszámolója szerint.
Erdoğan ismertette a terv öt fő pontját: képzett emberek, erős családok, egészséges társadalom; stabil növekedés, erős gazdaság; versenyképes termelés zöld és digitális átalakulással; katasztrófától védett lakóhelyek, fenntartható környezet és demokratikus kormányzás.
A terv szerint a 2023 végére 65 százalékra emelkedő inflációt 2028-ra 4,7 százalékra csökkenthetik. Jelenleg ez a török gazdaság egyik legégetőbb problémája, így nem meglepő, hogy kiemelten kezelik a fejlesztési tervben.
Az öt évre vonatkozó intézkedések mellett a terv tartalmazza Törökország 2053 víziót is. A fejlesztési terv célja, hogy a GDP-t kétezermilliárd líra fölé emeljék, a munkanélküliséget pedig 7,5 százalékra csökkentsék 2028-ra. A felvázoltak szerint a török gazdaság évente átlagosan 5 százalékot fog növekedni a megadott időintervallumban.
A dokumentum szerint a török kormány különböző intézkedések bevezetését tervezi annak érdekében, hogy Törökország energiaközponttá váljon. A fejlesztési terv magában foglalja a nettó szén-dioxid-kibocsátás nullára csökkentését, a dekarbonizációs tevékenységeket, az energiatermelés és erőforráshatékonyság növelését, valamint a megújuló energiaforrásokra való áttérést előmozdító intézkedéseket.
A németországi Frankfurt után Budapesten nyitotta meg második európai légiáru-kezelő központját a shenzheni repülőtér.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben bírálta a kínai elektromos járművekre kiszabott uniós büntetővámokat.