Hetven évvel ezelőtt rendezték a bandungi konferenciát, amely lefektette az önrendelkezés, a fejlődés, a szolidaritás, illetve a gyarmati uralomtól és a hatalmi tömböktől mentes világrendre törekvő új globális politikai közösség alapjait – írja Szakáli Máté, az Eurázsia Központ kutatója.
Drámaian változó nemzetközi környezetben, romló európai perspektívák közepette is állandó történelmi célkitűzést fogalmazunk meg: déli nyitás, centrális erőtér a Kárpát-medencében és nemzeti realizmus – erről ír Békés Márton történész-politológus és Tóth Máté energiajogász.
A globális Dél felemelkedése az Amerikai Egyesült Államok számára, az új amerikai adminisztráció meglepetésekkel teli, aktív külpolitikája pedig a globális Dél országainak jelent kihívást – állapítja meg Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója.
A kialakuló multipoláris világrendben újra felértékelődhet az El Nem Kötelezettek Mozgalma – az Eurázsia legújabb számában az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa, Klemensits Péter mutatja be a szövetség történetét és céljait.
Egyedülálló földrajzi és geopolitikai elhelyezkedése, természeti, de legfőképp ritkaföldfémekben gazdag kincsei miatt Közép-Ázsia mindig is a nagyhatalmak érdeklődésének középpontjában állt – a térség országainak stratégiáját elemzi az Eurázsia legújabb számában Veres Szabolcs, az Eurázsia Központ kutatója.
Kávészünet címmel új rovattal jelentkezünk, amelynek nyitó cikkében Sárkány László, az Eurázsia Központ kutatója mutatja be Jeruzsálem kávéházi kultúráját.
Kattintson a teljes tartalomért!