Az Övezet és Út kezdeményezéshez (korábbi nevén Egy Övezet, Egy Úthoz) eddig 155 ország csatlakozott, amelyek együttesen a világ népességének kétharmadát képviselik. Ezzel létrejött a világ legnagyobb piaca, páratlan gyarapodási lehetőséget teremtve minden résztvevő fél számára. A kör pedig tovább bővül, a már csatlakozott államok mellett további nyolc ország, köztük Brazília, Spanyolország, Dánia és Kolumbia jelezte, hogy mérlegelik a csatlakozás lehetőségét. Az eddig megkötött szerződések aláírásával párhuzamosan pedig harminc nemzetközi szervezettel 200-nál is több együttműködési megállapodás jött létre a BRI keretein belül.
A kezdeményezés finanszírozási hátterét nyújtó pénzügyi intézményhez, az Ázsiai Infrastrukturális Befektetési Bankhoz (AIIB) eddig 93 ország csatlakozott, ennek tevékenységét a Selyemút Alap egészíti ki. Magyar vonatkozásban a Budapesten fióktelepet nyitó China Construction Banknek van kiemelt jelentősége, amelynek deklarált célja, hogy a BRI-hez kapcsolódó fejlesztési projekteket támogatják hitellel és szakmai segítségnyújtással. A globális infrastrukturális fejlesztés léptékéről megközelítőleg pontos képet ad a BRI zászlóshajójaként számon tartott Kínai-Pakisztáni Gazdasági Folyosó (CPEC) építése. A beruházás 75 milliárd dollárból gazdálkodik, ennek részeként 2700 km szállítási infrastruktúra létesül, illetve kritikus fontosságú energetikai és ipari fejlesztésekre is sor kerül.
Európai viszonylatban a Földközi-tenger legforgalmasabb konténerkikötőjévé vált görögországi Pireusz kikötő fejlesztését kell kiemelni, hazánk vonatkozásában pedig a Budapest-Belgrád vasútvonal korszerűsítését említhetjük.
A BRI tíz éves története során háromezer projekt és 420 ezer munkahely jött létre az „új selyemút” útvonalain fekvő országokban. A kezdeményezés összességében közel egy billió dollárnyi befektetést generált. Nem elhanyagolható eredmény az sem, hogy a BRI-nek köszönhetően közel negyven millió embert lépett ki a szegénységből. Az Övezet és Út Kezdeményezés serkentőleg hatott a világgazdaságra is. Kína és az együttműködésben résztvevő országok árukereskedelme a 2013-as 1,04 billió dollárról 2022-re 2,07 billió dollárra nőtt. Átlagosan évi nyolc százalékos növekedési ütemet mértek. Közben nem csak a kereskedelmi forgalom élénkült meg, hanem a pénzügyi együttműködések volumene is magasabb szintre lépett, sőt, a kulturális kapcsolatok is sokkal mélyebbek lettek.
A projekt elindításának tizedik évfordulóján rendezik meg a harmadik Övezet és Út Fórumot Kínában, amelyre minden eddiginél több vendéget várnak a szervezők, a 150 ország képviselői mellett a különböző nemzetközi szervezetek, együttműködő globális intézmények részéről is.
A szerző újságíró.
Ez a cikk az Eurázsia 2023/szeptember-októberi számában jelent meg.