Mely területeken a legerősebb az Emírségek és hazánk együttműködése, és milyen kiaknázható lehetőségek vannak?
Az Egyesült Arab Emírségek nem tartozik hazánk tradicionális partnerei közé, ennek részben a földrajzi távolság, részben pedig a rendszerváltozást megelőző eltérő külpolitikai orientáció volt az oka. Az elmúlt évtizedekben ugyanakkor egyre inkább előtérbe kerültek a gazdasági együttműködés különböző formái, amelyeket az Emírségek szénhidrogén-bevételekből származó jelentős, befektethető tőkefeleslege mellett tovább erősített az ország logisztikai és kereskedelmi központtá válása, valamint a turizmus dinamikus fejlődése. A liberális gazdasági környezet előnyös a térségben terjeszkedni kívánó magyar vállalatok számára is, amelyek természetes regionális központjukként tekinthetnek az Emírségekre. A gazdasági együttműködés mellett a kétoldalú politikai kapcsolatok alapját képezi a konzervatív, hagyományos családi értékeken alapuló politizálás, mely minkét ország kormányának sajátja.
Nagyköveti megbízatása kezdetén, tavaly októberben, milyen prioritásokat határozott meg és milyen tervei vannak a közeljövőre a két ország együttműködésének elmélyítésére?
Ahogy azt korábban is említettem, az országaink közötti kapcsolatok fejlesztésének legfontosabb területe gazdasági jellegű, amibe beleértendő a kereskedelmi kapcsolatok élénkítése, a magyar cégek exportlehetőségeinek bővítése, illetve az emírségekbeli vállalatok magyarországi befektetéseinek elősegítése. A továbbiakban is segíteni kívánjuk a helyi magyar kezdeményezéseket, akár egy üzleti tanács létrehozásáról van szó, akár egy gazdasági konferencia lebonyolításáról. A politikai kapcsolatok terén fontos hangsúlyozni, hogy az Egyesült Arab Emírségek mérsékelt muszlim országként természetes partnere hazánknak a szélsőséges ideológiákkal, terrorista szervezetekkel szembeni küzdelemben. Az Ábrahám-megállapodások részes országaként Izraellel is diplomáciai kapcsolatokat tart fenn, és gazdasági téren is igyekszik szorosabbra fűzni a szálakat az országgal. Az eddig talán kevesebb figyelmet kapó területek közül lényegesnek tartom a felsőoktatási intézmények közötti kapcsolatfelvételt, illetve a kulturális kapcsolatok erősítését. A Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram keretében biztosított tanulmányi helyeknek sajnos még alacsony a kihasználtsága az Emírségek részéről, ezen szeretnék javítani. Hiszek abban, hogy a fiatalon külföldön folytatott tanulmányok erős köteléket teremtenek a küldő- és a fogadóország között, amelyek a későbbiekben széleskörűen hozzájárulnak a kétoldalú kapcsolatok fejlődéséhez.
Dubajban megnyílt az ország első magyar nyelvű könyvtára. Hogyan jött létre ez a kezdeményezés?
Fontosnak tartom, hogy az országban élő magyar honfitársaink kötődése Magyarországhoz, közös kultúránkhoz megmaradjon, ezért nagy örömmel értesültem a hírről, hogy egy magyar tulajdonú vállalat saját irodáját felajánlotta az országban élő több ezer fős magyarság számára könyvtárként, amely februártól minden szombaton nyitva áll az érdeklődők előtt. A kezdeményezést nagykövetségünk lehetőségeihez mérten támogatja, remélem, hogy mi is hozzájárulhatunk a formálódó könyvtár gyűjteményéhez néhány kötettel.
Hogyan szerveződik a helyi magyar közösség és miképpen vesz részt ebben a nagykövetség?
A helyi magyarok legnagyobb része különböző vállalatok alkalmazottjaként dolgozik, és alapvetően néhány évig tervezi helyi munkavállalását. Egyre többen vannak viszont azok is, akik évtizedek óta élnek az Egyesült Arab Emírségekben, és azt otthonuknak tekintik. A közösségi média előtérbe kerülése természetesen nagyban formálta a helyi magyar közösség életét is, a helyi magyaroknak szóló, illetve turistákat informáló online csoportok alakultak, emellett a szabadidő közös eltöltésével összefüggő tudnivalókat és az óvodai, iskolai információkat is egyre inkább az online térben osztják meg egymással az érintettek. A fiatalabb, családos honfitársaink szerencsére kifejezetten aktívak, jellemzően a január és március közötti iskolai nemzetközi napokon lelkes magyar szülők és gyermekeik mutatják be országunk örökségét, gasztronómiáját, amihez eszközeinkhez mérten mi is szívesen járulunk hozzá. A kulturális és egyéb közösségi események tekintetében vannak olyan magyar produkciók, amelyek piaci alapon is megállják a helyüket, nemzetközi hírnevük alapján hívják meg őket. Ezek közül az elmúlt évben a legjelentősebb a Magyar Állami Operaház tavaly szeptemberi vendégszereplése volt Dubajban. Ez a maga nemében egyedülálló esemény volt, eddig még nem fordult elő, hogy a dubaji operaház magyar vendégelőadóval kezdte volna szezonját. A nagykövetség részéről, amennyire azt az anyagi lehetőségeink engedik, szeretnénk kisebb produkciókat is meghívni az országba, lehetőség szerint nem csak Dubajba, hanem Abu-Dzabiba is, ahová egyelőre nehezebben jutnak el a magyar kulturális élet szereplői.
Hogyan tekint az Egyesült Arab Emírségek a kialakuló multipoláris világrendre, és az eurázsiai konnektivitásra?
Az Egyesült Arab Emírségek külpolitikája sok hasonlóságot mutat Magyarországéval. Természetesen más regionális környezetben, eltérő sajátosságok mellett ápolják nemzetközi kapcsolataikat, de hozzánk hasonlóan felismerték, hogy a globalizáció hatásaként egyre több távoli, feltörekvő országgal éri meg gazdasági kapcsolatokat kiépíteni, amihez szükséges az aktív, kezdeményező külpolitika. Erre jó példa, hogy az ország januártól csatlakozott a BRICS országcsoporthoz. Az Emírségek külpolitikai kezdeményezőkészsége megmutatkozik abban is, hogy az elmúlt években számos nagyléptékű nemzetközi rendezvénynek voltak a házigazdái, hozzájárulva ezzel az ország nemzetközi tekintélyének, diplomáciai súlyának növeléséhez. Véleményem szerint az ország alapítói által kijelölt utat, azt, hogy hazájuk regionális politikai és gazdasági központtá váljon a szénhidrogén bevételektől függetlenül is, a jelenlegi politikai vezetés úgy tudja követni, hogy a technológiai és a nemzetközi környezetben végbemenő változások mentén folyamatos megújulásra képes. Az Egyesült Arab Emírségek Európa, Ázsia és Afrika egyik legfontosabb találkozási pontjává vált a kereskedelem, a logisztika, a légiközlekedés, a turizmus és a pénzügyek területén is.
A szerző az Eurázsia felelős szerkesztője.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. májusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!