A kapcsolatok felébresztése a brüsszeli vezetés számára kiváló alkalom volt arra is, hogy feltérképezzék, Közép-Ázsia képes-e az Oroszországból kivonult európai tőke számára stratégiai értékű exportpiaccá válni és egyben biztosítani az Afganisztánnal kapcsolatos biztonságpolitikai kérdéseket is. Ebben a kontextusban Brüsszel számára kiemelt projekt a lett a Global Gateway terv, amely 2027-ig mintegy 300 milliárd euró befektetését irányozza elő a régióban, egyfajta európai válaszként a kínai Övezet és Út kezdeményezésre.
Az Európai Unió a korábbi – 2007-es és 2018-as –, felülvizsgált stratégiák jóváhagyásával tavaly elismerte Közép-Ázsia stratégiai jelentőségét az Európa és Ázsia közötti összeköttetések megerősítésében.
Az erősödő párbeszéd Brüsszelnek a közép-ázsiai térség stabil és fenntartható fejlődése iránti érdeklődéséről tanúskodik. Ugyan ennek az érdeklődésnek és a régió újbóli „felfedezésének” elsődleges célja az energiaválságban szenvedő Európa energiaforrásokkal történő ellátása, Közép-Ázsia szerepe a nemzetközi kapcsolatok rendszerében egyértelműen felértékelődött, ezt jelzik az Oroszországgal, Indiával, Kínával és az EU-val rendezett csúcstalálkozók.
A szerző az Eurázsia Központ kutatója.
Ez a cikk az Eurázsia 2023/II. számában jelent meg.