2023-ra Vietnám gazdasága megközelítőleg 430 milliárd dollárra nőtt, és ezzel a világ 35. legnagyobb gazdaságává vált. Az átlagos éves GDP-növekedés 6-7 százalék körül mozgott, egyes években a 7 százalékot is meghaladta. Az ország egyike volt a koronavírus-járvány utáni időszak legerősebb teljesítményét nyújtó gazdaságoknak, 2022-ben 8,02 százalékkal növekedett.
Mindez több tényező együttesének tulajdonítható, többek között a közvetlen külföldi befektetéseknek, az exportorientált iparosításnak és a növekvő szolgáltatási szektornak. Vietnám a kávé, a rizs és a tenger gyümölcseinek vezető exportőrei közé tartozik, és a globális ellátási láncokban elfoglalt versenyképes pozícióját jelentős mértékben kihasználja.
Az egy főre jutó GDP az országban 2023-ra elérte a 4300 dollárt (2013-ban még 2360 dollár volt), szemléltetve a polgárok életszínvonalának és gazdasági feltételeinek javulását. Ez a növekedés milliókat emelt ki a szegénységből, hozzájárulva ahhoz, hogy a szegénységi ráta az 1990-es évekbeli több mint 58 százalékról az utóbbi években 6 százalék körülire csökkent. A vidékfejlesztésre, a mezőgazdaságra és a mikrofinanszírozásra összpontosító programok jelentős szerepet játszottak a vidéki lakosság életkörülményeinek javításában.
Emellett Vietnám Délkelet-Ázsia egyik vezető gyártási központjává vált, különösen az elektronika, a textilipar és a mezőgazdaság területén. Az ország stratégiai elhelyezkedése, a fiatal munkaerő és az infrastruktúrába történő folyamatos beruházások vonzó célponttá tették az országot azon multinacionális vállalatok számára, amelyek a régióban kívánják bővíteni tevékenységüket. Vietnám politikai reformok, adókedvezmények és jobb jogi keretek révén kedvező környezetet teremtett a külföldi befektetők számára. A közvetlen külföldi befektetések jelentősen hozzájárultak a feldolgozóipar fejlődéséhez, különösen a textilipar, az elektronika és a fogyasztási cikkek területén. Olyan vállalatok, mint a Samsung és az Intel jelentős beruházásokat hajtottak végre az országban.
Vietnám integrációját a globális gazdaságba különböző kereskedelmi megállapodások, köztük az Átfogó és Progresszív Transz-csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) és az EU–Vietnám Szabadkereskedelmi Megállapodás is elősegítette. Ezek új piacokat nyitottak meg a vietnámi áruk előtt, és megerősítették a kereskedelmi kapcsolatokat több országgal.
A doi moi reformok megteremtették Vietnám dinamikus gazdasági növekedésének alapját, a régió egyik leggyorsabb ütemben bővülő gazdaságává alakítva azt. Ez a lendület pedig a prognózisok szerint a jövőben is kitart majd.
A szerző az Eurázsia Központ tudományos főmunkatársa.
Ez a cikk az Eurázsia 2025. májusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!