Kazahsztán, az egyik vezető agrárországként fontos lépéseket tesz a fejlett agrotechnológiák bevezetésére, amelyek célja a termelés hatékonyságának javítása és az agrárágazat fenntartható fejlődése.
A növénytermesztés fő iránya a vetésterületek diverzifikálása. Ennek érdekében intézkedéseket hoznak a vízigényes növények termelésének csökkentésére, és azok felváltására a magas megtérülésű növényekkel, például olajos magvakkal, kukoricával, takarmánynövényekkel és zöldségfélékkel. Ez a megközelítés nemcsak a hozamokat növeli, hanem javítja a vetésforgó szerkezetét is, ami hozzájárul a talaj egészségének megőrzéséhez. Különös figyelmet fordítanak a minőségi vetőmagok használatára. A hazai vetőmagtermelés fejlesztése, amely nagy hozamú és betegségeknek ellenálló fajtákat hoz létre, prioritássá vált. Ez teszi Kazahsztánt vonzó partnerré Magyarország számára, és az országok közötti együttműködés túlmutat a puszta export-importon. A 2024-re Kazahsztánban felhasználásra ajánlott nemesítési eredmények állami nyilvántartásában 5 magyar szelekciójú mezőgazdasági növényfajta és hibrid (szója, kukorica és zöldség) szerepelt. Számos más fajta (dió, takarmánynövények, cirok) állami kísérletek alatt áll. Ez azt jelzi, hogy a genetikai anyagok és technológiák cseréje ígéretes.
Kazahsztán változatos éghajlati adottságai lehetővé teszik a növénytermesztés széles skáláját és az állattenyésztés fejlesztését. Az ország aktívan részt vesz a globális élelmiszer-ellátási láncban, betartva a környezetbarát és fenntartható fejlődés elveit. Tavaly több mint 26,5 millió tonna gabonát csépeltek ki, ebből közel 19,8 millió tonna búza. Ezek az eredmények Kassym-Jomart Tokayev államfő hosszú távú agrárpolitikájának eredményei, amelynek célja az agrárgazdaság számára kedvező feltételek megteremtése, beleértve az állami támogatás növelését. Tavaly először a tavaszi szántóföldi és betakarítási munkákhoz nyújtott kedvezményes hitelek volumene elérte az 1,2 milliárd dollárt, míg a támogatások volumene elérte az 1 milliárd dollárt.
Az állattenyésztésben is nagyszabású intézkedések történnek a fajták genetikai potenciáljának fejlesztése, valamint a tenyésztési és törzskönyvi munka javítása érdekében. Az országban aktívan zajlik a modern tejgazdaságok és húsagrokomplexumok létrehozása, amelynek célja Kazahsztán élelmiszeripari pozíciójának megerősítése.
Aktívan bevezetésre kerülnek a modern erőforrás-takarékos technológiák. Jelenleg 402,2 ezer hektár az a földterület, amelyen víztakarékos technológiákat alkalmaznak, és a feladat, hogy évente 150 ezer hektárral növeljék. Annak érdekében, hogy a gazdákat ilyen technológiák alkalmazására ösztönözzék, akár 80 százalékos beruházási támogatást nyújtanak a berendezések beszerzésére és a szükséges infrastruktúra kialakítására. Kazahsztán kedvező feltételeket kínál a magyar agráripari beruházások számára. A politikai és gazdasági stabilitás, a gazdag földvagyon és a humán tőke kedvező befektetési környezetet teremt. Az állami támogatások, adómentességek és kedvezmények formájában, beleértve a beruházási szerződések és megállapodások megkötésének lehetőségét a kormánnyal, biztosítja a befektetési projektek vonzerejét a kazahsztáni agráripari szektorban.
Jelenleg a Mezőgazdasági Minisztérium a a Kazakh Investtel közösen dolgozik a Magyarországgal közös projektek megvalósításán az agrárszektorban. A Kazahsztánban tevékenykedő cégek között van az UBM Csoport, az L.A.C. Holding, az Alfaseeds és a Globalia. A lehetséges közös projektek lényegesen bővíthetik és elmélyíthetik az országok közötti együttműködést az agráripari ágazatban. A partnerség további fejlődése jelentős hozzájárulást ígér a két ország élelmezésbiztonságához és gazdasági fejlődéséhez.
A szerző a Kazah Köztársaság mezőgazdasági minisztere.
Ez a cikk az Eurázsia 2025. januári számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!