A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be a Bakit Torobajev kirgiz miniszterelnök-helyettessel folytatott tárgyalása után tartott sajtótájékoztatóján, hogy a világpolitikai és világgazdasági változásokra tekintettel ma már senki nem vitatja Közép-Ázsia jelentőségének felértékelődését.
„Mi, magyarok nem most kezdtük ezt az együttműködést, hanem már több mint tíz éve, ezért ma már inkább mosolygósan emlékszünk vissza azokra az időkre, amikor azok kritizáltak és néztek le minket a közép-ázsiai együttműködés miatt, akik ma egymásnak adják a kilincset a térség államaiban, s mindent megtesznek annak érdekében, hogy a térség egy-egy vezetőjével legyen közös fényképük” – mondta.
Ennek kapcsán pedig leszögezte, hogy Magyarország máris sokat profitált a Türk Államok Szervezetével folytatott szoros együttműködéséből. „A térséggel való gazdasági együttműködésünk, a magyar export növekedése és újabb energiaforrások bevonása a magyar energiaellátásba mind azt mutatják, hogy igenis megérte, megéri Magyarországnak szoros együttműködést fenntartani a türk országokkal, a közép-ázsiai térség országaival” – tette hozzá.
Szijjártó Péter ezután aláhúzta, hogy a magyar-kirgiz kétoldalú gazdasági együttműködést is folyamatos rekordok jellemzik, a kereskedelmi forgalom 2023-ban csúcsot döntött, ezt pedig tavaly már az első tíz hónapban sikerült több mint megduplázni.
Illetve bejelentette, hogy hazánk újabb 34 millió dollárt helyez a közös magyar-kirgiz fejlesztési alapba, miután az korábban 16 millió dollárnyi tőkével jött létre, amelyből négy magyar cég kirgizisztáni piacra lépését és beruházását is támogatták.
Kifejtette, hogy ezen újabb források bevonásával a kétoldalú gazdasági kapcsolatok további fejlesztését kívánják elősegíteni, magyar mezőgazdasági, élelmiszeripari és vízgazdálkodási vállalatokat támogatva.
„A pénzből magyar vállalatok feldolgozó üzemeket, tenyészeteket és vízerőműveket fognak létrehozni, ezáltal hozzájárulnak a kirgiz mezőgazdaság és vízgazdálkodás és élelmiszeripar fejlesztéséhez, továbbá a magyar gazdaság növekedéséhez is” – sorolta.
A miniszter kitért a felsőoktatási együttműködés témájára is, emlékeztetve, hogy Magyarország évente kétszáz ösztöndíjas hallgatót fogad az egyetemein Kirgizisztánból, és rendre sokszoros a túljelentkezés.
Végezetül pedig leszögezte, hogy Magyarország elkötelezett támogatója az Európai Unió és Kirgizisztán közötti együttműködésnek, a magyar kormány az EU soros elnöki tisztségét betöltve is erőfeszítéseket tett ennek megerősítése érdekében az elmúlt fél évben. „Elsőként terjesztettük be a tagállamok közül a Kirgizisztán-Európai Unió együttműködési és partnerségi megállapodás ratifikációját a magyar parlamentben, és több magyar vállalat is dolgozik azon, hogy a kirgiz mezőgazdasági termékek első számú európai exportőrei legyenek” – fogalmazott.
A minőségi magyar vetőmagnak és tenyészállatoknak fontos piaca lehet Kirgizisztán – közölte Nagy István agrárminiszter, aki Bakit Torobajevvel, a Kirgiz Köztársaság miniszterelnök-helyettesével, valamint vízügyért, mezőgazdaságért és feldolgozóiparért felelős miniszterével egyeztetett pénteken, Budapesten.
A megbeszélésen Nagy István arra hívta fel a figyelmet, hogy Kirgizisztánban a mezőgazdaság a népesség 65 százalékának ad munkát, ezért az agrárium nagyon fontos mind a két ország számára. A magyar tudásra, szakemberekre és technológiák alkalmazására nagy szüksége van a közép-ázsiai országnak. Hazánk a vetőmagok, a tenyészállatok és a tudásátadás tekintetében is fontos partnere Kirgizisztánnak. A Magyar- Kirgiz Fejlesztési Alap pedig fontos szerepet játszhat a fejlesztések megvalósításában – tette hozzá.
A miniszter kitért arra is, hogy a két országnak tovább kell erősítenie a kutatási és oktatási együttműködéseket. Ebben a folyamatban nagyon fontos a szakemberek és a diákok cseréje, akik a legmodernebb ismereteket és technológiai újításokat tudják megosztani egymással, amiből az agrárium is profitálhat. Kirgizisztánból egyre több hallgató veszi igénybe a Stipendium Hungaricum ösztöndíj, valamint a magyarországi mezőgazdasági duális képzések nyújtotta lehetőségeket.
Nagy István örvendetesnek nevezte, hogy a novemberi biskeki találkozó után itt Budapesten valósul meg a harmadik Magyar-Kirgiz Agrárfórum, amely tovább erősítheti a cégeink közötti kapcsolatot.