„Ezekben az érzelmes pillanatokban mindannyian mélyebben megértjük felbecsülhetetlen értékünk, a nemzeti függetlenség történelmi jelentőségét. A függetlenségnek köszönhető, hogy nemzeti államiságunk újjáéledt. Üzbegisztán új történelmi korszakba lépett. A függetlenségnek köszönhetően elfoglaltuk méltó helyünket a világ közösségében, és erre joggal lehetünk büszkék” – mutatott rá Shavkat Mirziyoyev a szombati ünnepségen. Az üzbég elnök szerint a függetlenség hozta el a világ felé való megnyílás lehetőségét és ezzel annak eredményeit is.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Üzbegisztán bruttó hazai terméke 2023-ban először haladta meg a 100 milliárd dollárt. A Világbank idén 5,3 százalékos GDP-növekedést jósol az országnak. A gazdaság helyzetéről szólva Mirziyoyev elmondta, a sikeres gazdasági politika lehetővé tette hogy idén szeptembertől emelkedjenek a nyugdíjak és a juttatások, októbertől pedig a költségvetési szervezetek alkalmazottainak, az egészségügyi dolgozóknak és a tanároknak béremelése fog megvalósulni. Rámutatott, a kormány jelenleg komoly erőfeszítéseket folytat a szociális ágazat fejlesztésére és egy minőségi oktatási rendszer létrehozására is.
Az elnök szerint a szisztematikus munka minden területen eredményeket hoz. A fiatalok jelentősen hozzájárulnak Üzbegisztán fejlődéséhez, amit a párizsi olimpián elért sikerek is bizonyítanak.
Mirziyoyev a béke fontosságát is hangsúlyozta beszédében. „Bármilyen nehéz is legyen az élet, következetesen folytatjuk a demokratikus reformokat, minden erőnket és lehetőségünket mozgósítva az emberek javára, az ország békéjének és stabilitásának megerősítése érdekében. A béke megőrzése azonban nem maradhat kizárólag a hadsereg felelőssége. Ez mindannyiunk, Üzbegisztán minden polgárának szent kötelessége. A mi legfőbb értékünk a béke és a stabilitás. Országunk ereje a nép egységében rejlik” – emelte ki az elnök.
Üzbegisztán jelenleg a világ 40 legnagyobb népességű országa között van. Mirziyoyev hangsúlyozta, hogy a reformok, a munkaerő, a tudás és a tehetség révén a közép-ázsiai államnak erre az adottságra, mint lehetőségre kell tekintenie. „Tekintettel a tengerhez való korlátozott hozzáférésünkre, nagyobb figyelmet kell fordítanunk a kreatív ágazatokra és következetesen fejlesztenünk kell őket. A világon számos olyan ország van, amely évente több milliárd dollárt keres a kreatív ipari termékek exportálásával. Ezért átfogóan ösztönözni fogjuk a vállalkozókat-feltalálókat, különösen az ilyen termékek előállítását megszervező fiatalokat” – mondta az elnök.