Nemrég sikeres tárgyalásokat folytatott Budapesten Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnök. Hogyan értékeli a két ország együttműködését?
Milyen téren vannak még kiaknázható lehetőségek? Orbán Viktor miniszterelnök úr januári találkozója Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnökkel valóban rendkívül sikeres volt. Mindkét ország számára előnyös lehet a kereskedelmi kapcsolatok továbbfejlesztése, valamint az üzleti és beruházási együttműködések ösztönzése. Tovább fogunk dolgozni a kulturális kapcsolatok erősítése érdekében is, hiszen a kulturális rendezvények, kiállítások és kulturális csereprogramok révén segíthetjük a két nép közötti személyes kapcsolatok kialakítását. Ugyanígy fontos tovább gyarapítanunk az oktatási és tudományos együttműködést. Nem állunk ezen a területen rosszul már ma sem, hiszen évente kétszáz helyet ajánlunk fel vietnámi hallgatóknak a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramon keresztül. Ezzel Magyarország Vietnám második legtöbb ösztöndíjas helyet kínáló nemzetközi partnere. A turizmus terén minél hamarabb el kell érnünk a járványt megelőző utolsó év, kétezertizenkilenc számait, és még azon túl is további lehetőségeket lehet kiaknázni a két ország között, például eddig kevésbé ismert turisztikai célpontok népszerűsítése révén.
A két ország kapcsolata hagyományosan baráti, több korábbi vietnámi vezető is beszél magyarul, hiszen ösztöndíjjal hazánkban tanultak. Hogyan viszonyulnak a magyarokhoz Vietnámban? Jelentenek versenyelőnyt ezek a különleges kapcsolódások?
A vietnámiak általában pozitívan viszonyulnak a magyarokhoz, és ezek a különleges kapcsolatok valóban versenyelőnyt jelenthetnek az üzleti, kulturális és politikai együttműködések fejlesztése terén is. Felvillanyozó élmény, mikor az embert magyarul köszöntik egy hivatalos vagy baráti találkozón, otthonról több ezer kilométerre. Azok a vietnámi vezetők, tisztviselők, akik Magyarországon tanultak, általában mélyebb személyes kapcsolatokat ápolnak a magyarokkal és Magyarországgal. A két ország közötti közös projektek és kezdeményezések előmozdítása könnyebb, ha olyan vezetők vagy szakemberek vesznek részt ezeken, akik ismerik és tisztelik a másik ország kultúráját és értékeit. Kiaknázandó lehetőségeket rejt magában a máig működő, vietnámi-magyar Viet Hung Ipari Egyetem is.
Hogyan vesz részt a nagykövetség a kulturális kapcsolatok erősítésében, valamint a vietnámi magyarok közösségépítésében?
Fontos szerepünk van a kulturális kapcsolatok erősítésében, ugyanakkor ez elsősorban a magyar kötödéssel bíró vietnámiak összefogását jelenti, tekintve, hogy Vietnámban nagyon kevés, néhány tucat magyar él csak nagy fluktuáció mellett. A nagykövetség minden évben számos kulturális rendezvényt és programot szervez, mint például kiállítások, koncertek, filmvetítések, gasztronómiai események, vagy irodalmi estek, amelyek segíthetik a magyar kultúra és hagyományok megismertetését a vietnámi közönséggel. Igyekszünk évente többször tehetséges fiatal magyar művészek kiutaztatásával és szerepeltetésével közelebb hozni a magyar kultúrát Vietnámhoz. A Magyarországon tanult vietnámiakkal is ápoljuk a kapcsolatokat, ezért segítjük a Vietnámi-Magyar Baráti Társaság működését. Az érdeklődő egyetemi hallgatóknak egy Magyar Klubot is létrehoztunk, melynek havi, tematikus összejövetelei betekintést engednek a diákoknak a magyar kultúrába. Munkánkat nagyban segíti, hogy Hanoiban a Vietnámi Nemzeti Egyetemen egy magyar vendégoktató dolgozik.
Az eurázsiai konnektivitás erősítése a magyar stratégia része, és Orbán Viktor miniszterelnök szerint Vietnámmal való együttműködésünk „az új világrendben kialakítandó kapcsolatrendszerünk egy fontos eleme lesz”. Hogyan tekint erre Vietnám?
Vietnám számára a multipoláris világrend kialakulása központi kérdés, az ország külpolitikai stratégiáját nagyban meghatározza, hiszen ez lehetőségeket teremthet az ország számára az egyenrangú partneri kapcsolatok kialakítására. Vietnám számára – a történelmi tapasztalatokból kiindulva – rendkívül fontos a kiegyensúlyozott kapcsolatok fenntartása minden nagyhatalommal, elkerülve az elköteleződést és az egyoldalú függést. Vietnám úgy ápol baráti, kölcsönös előnyöket nyújtó gazdasági és politikai kapcsolatokat az Európai Unióval, az Amerikai Egyesült Államokkal, Kínával és Oroszországgal, hogy ezért egyik fél sem neheztel rá, és külpolitikájának stratégiai autonómiáját elfogadják. Minden fontosabb partnernek van valamilyen jól felfogott gazdasági, geostratégiai vagy politikai érdeke az országban, és ezzel Vietnám is tisztában van. Vietnám remekül meglátta a lehetőséget abban, hogy földrajzi elhelyezkedése, stratégiai lokalizációja miatt minden nagyhatalom számára fontos az országgal való együttműködés, ami nagy mozgásteret biztosít Vietnámnak, amivel láthatóan jól bánik. Az ország fejlődése töretlen, és a gazdasági elemzők egyöntetű véleménye szerint ezt az ütemet az ország tartani is tudja, amennyiben a nemzetközi helyzet ebben nem gátolja meg. Vietnám tehát azon dolgozik, hogy ezt a békét semmi ne veszélyeztesse.
A szerző külpolitikai újságíró, az Eurázsia szerkesztője.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. áprilisi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!