A tanulmány rámutat arra, hogy a gazdasági kapacitás a II. világháborútól kezdve az Egyesült Államokban koncentrálódott. Az USA még a hidegháború idején is unipoláris volt köszönhetően annak, hogy a Szovjetunió gazdasága zárt és diszfunkcionális volt. A hidegháborút követően pedig megszilárdult az Egyesült Államok vezető szerepe, amely a G7 országokkal való együttműködésen keresztül érvényesült.
Pilkington szerint Kína és más gazdasági szereplők felemelkedései megkérdőjelezik az USA centralitására épülő rendszer működését. A BRICS+ gazdasági blokk megerősödése és növekedése azonban azt jelzi, hogy az unipoláris pillanat véget ért.
A szakértő úgy látja, hogy a gazdasági többpólusosság elfogadása a kulcsa annak, hogy megértsük a világgazdaság működését. Ez új típusú lehetőségeket tartogat az unipoláris világhoz képest, amelyet meg kell ragadni annak érdekében, hogy egy állam sikeres gazdaságpolitikát tudjon kialakítani.
Az 1990-es évek elejétől a világgazdaság teljesen megváltozott. A nyugati blokk országainak a gazdasági súlya a világgazdaságon belül lényegesen csökkent mind a bruttó nemzeti terméken, mind a gazdasági növekedésen belül. Kína 2020-ra a globális kereskedelem kb. 12%-át tette ki a korábbi 3,2%-hoz képest, és ezzel a világ legnagyobb kereskedő nemzetévé vált.
Hasonló tendenciák figyelhetőek meg a globális kereskedelem átalakulásában. Figyelemre méltó, hogy Kína mára nagyobb arányban vesz részt a globális kereskedelemben, és ezzel megelőzi az Egyesült Államokat és az Európai Uniót.
Bár a pénzügyi rendszer továbbra is az Egyesült Államok központi szerepére épül, a tanulmány rámutat, hogy a jövőben a BRICS+ előretörése várható. Pilkington szerint minden okunk megvan arra, hogy elhiggyük: egy túlméretezett pénzügyi rendszer önmagában múltbéli gazdasági örökséget jelez.
Összegzésként a szakértő úgy fogalmaz: „A mi időnk nagy története azoknak az gazdaságoknak a felemelkedése, amelyeket általában fejlődőnek gondolunk. Ezek egyre összefüggőbb blokkokká válnak, amelyek a mindinkább növekvő BRICS+ szövetség középpontjában állnak. Amit a BRICS+ felemelkedése a gazdasági többpólusosság születését jelzi.”
A világhírű amerikai közgazdász a kazanyi BRICS-csúcstalálkozó tanulságairól írt.
Lapzártánk után lesz az amerikai elnökválasztás, amely nagyban fogja befolyásolni a nemzetközi politikai irányokat, történéseket, a globalizáció és a konnektivitás jövőjét. De már ezt megelőzően nagy mozgolódás volt érezhető a világban.